W Drawsku gotowali z finalistką Master Chefa

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-05-30 11:10:47
W Drawsku gotowali z finalistką Master Chefa
  • Foto: Marcin Łukasz

28 maja br. w Drawsku Pomorskim odbyła się popularna i jakże "smaczna" impreza organizowanych przez Powiat Drawski. Mowa tu oczywiście o Targach Smaków, gdzie prezentowane były najciekawsze smaki powiatu, np. Kalisz Pomorski zaprezentował kaliskiego ogórka ze smalcem, Złocieniec zachęcał do jedzenia dań z ryb z pobliskich jezior, a powiat drawski do potraw z dziczyzny. Stoisko Gminy Czaplinek, jakże inaczej tematycznie związane było z miodami i prezentowało się naprawdę smakowicie.

W ramach Targów Smaków na stoiskach można było spróbować najpyszniejszych kulinarnych przysmaków powiatu drawskiego. Atrakcją targów był pokaz kulinarny gotowania na wielkiej patelni, który rozpoczął się o godz. 14.00. Przygotowywano gulasz drawski z oryginalnych lokalnych produktów, a gotował uczestniczka programu Master Chef Diana Volokhova.  Na wszystkich uczestników czekały ciekawe  warsztaty kulinarne, a dla najmłodszych przygotowano spektakl PINOKIO. Wieczorne show muzyczne zapewnił zebranym występ zespołu FOCUS.

Podczas targów trwał również konkurs na najlepszy smak powiatu. Jury oceniało prezentowane przez wystawców potrawy. Najlepszym smakiem według oceny jury była potrawa z Czaplinka – Czaplinek na dziko zalany miodem. Drugie miejsce zajęła potrawa z gminy Drawsko Pomorskie – Gulasz z dzika z kaszą. Wszyscy wystawcy otrzymali okolicznościowe dyplomy, natomiast laureaci nagrody finansowe ufundowane przez Starostę Powiatu Drawskiego i Burmistrza Drawska Pomorskiego.

W przygotowanie stoiska gminy Drawsko Pomorskie, które miało z charakteru przedstawiać dary lasu, oprócz nas przedstawicieli powiatu  zaangażowali się także inni mieszkańcy Drawska: Pani Aleksandra Witkowska-Łaga ( Pensjonat ARTEMIS), pan Andrzej Błeszyński ( Pracownia Plastyczna TROP), panie z Rady Sołeckiej i mieszkanki Suliszewa oraz Nadleśnictwo Drawsko i Piekarnia, cukiernia Iwona i Kazimierz Pokutyńscy. Na stoisku reprezentującym Drawsko Pomorskie można  było spróbować wyrobów z dziczyzny (zrazy, klopsy, gulasz i bigos myśliwski, szynki, pasztety, kiełbas, smalec z dzika, comber z sarny) oraz innych smakołyków, m.in.: naleśników z owocami leśnymi, jagodzianek, ciasta " zielony mech", krokietów z grzybami, zupy grzybowej itp. Impreza ta co roku przyciąga coraz więcej turystów i okolicznych mieszkańców. Nic dziwnego każdy lubi rozsmakować się w specjałach kuchni tradycyjnej, a tych nie na Targach Smaków nie brakowało.

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (1)

Anka 2016-05-30 19:29

Propozycje Pani Diany w Master Chefie były bardzo apetyczne. Ciekawe jak smakował gulasz w Drawsku?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: