12 tys. zł dla Gimnazjum w Czaplinku

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-06-01 14:53:19
12 tys. zł dla Gimnazjum w Czaplinku
  • Foto: Gimnazjum Czaplinek

12 tys. pozyskało Gimnazjum w Czaplinku, w ramach Narodowego Programu Promocji Czytelnictwa. To spory zastrzyk na zakup książek, jakich? O to nauczyciele zapytali swoich uczniów. Odpowiedź czasem zaskakuje.

W ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa: "Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w tym zakup nowości wydawniczych", Gmina Czaplinek otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 12.000,00 złotych na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) do biblioteki szkolnej w Gimnazjum w Czaplinku.

Aby zrealizować w/w program Gmina Czaplinek zapewniła wkład własny w kwocie 3.000,00 złotych. Projekt realizowany będzie do końca grudnia 2016 roku i rozliczony do 15 stycznia 2017 roku. Jolanta Skonieczna dyr. Gimnazjum w Czaplinku zdradza jak zostaną wydane te pieniądze w tej chwili nasi poloniści na podstawie ankiet, które wypełniała młodzież  przygotowują zestawienie najbardziej pożądanych publikacji. Wśród  książek które młodzież najchętniej widziałaby w szkolnej bibliotece oprócz literatury młodzieżowej znajdują się i te bardziej ambitne pozycje. Wśród wskazań znajdziemy więc Sagę o wampirach "Zmierzch" Stephenie Meyer, "Wywiad życia" Nory Roberts, "Ps. Kocham Cię" Cecelii Ahern.  "Papierowe miasta" Johna Greena, czy "Niebo jest wszędzie" Jandy Nelson. Oczywiście nie mogło zabraknąć bestselleru ostatnich lat  czyli Trylogii "Igrzyska śmierci" Suzanne Collins, ale uczniowie poprosili także o "Zabić drozda" Harper Lee  czy "Lot nad kukułczym gniazdem" Ken Keseya. Popularne są także klasyki jak "Stowarzyszenie umarłych poetów"  Nancy H. Kleinbaum oraz "Śwat Zofii" Jostein Gaarder. Jeśli chodzi o literaturę polskich autorów to popularna jest zmarła niedawno Monika Szwaja i jej książki. Chłopcy wybierają raczej   "Miecz przeznaczenia" Sapkowskiego, czy "Asterix na igrzyskach olimpijskich".

 Zakup  tradycyjnych książek to nie wszystko co w ramach kwoty dofinansowania zostanie wykonane aby zachęcić młodzież do czytania. Dodatkowo za pozyskane środki chcemy wyposażyć szkołę w e-booki oraz e-czytniki aby unowocześnić kontakt młodzieży z literaturą. Planujemy także akcje w środowisku lokalnym, które mają zachęcić młodzież do kontaktu z biblioteką publiczną. Kolejnym celem, będzie przeprowadzenie projektu edukacyjnego we wszystkich klasach gimnazjum zachęcającego do czytelnictwa - mówi nam dyr. Jolanta Skonieczna.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: