JEZIORO TAJEMNIC: Kolejny trop w sprawie wielkich łodzi motorowych

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-05-25 11:28:58
JEZIORO TAJEMNIC: Kolejny trop w sprawie wielkich łodzi motorowych
  • Foto: Jezioro Tajemnic

Od jakiegoś czasu informujemy Państwa o niezwykłych tajemnicach jakie może kryć położone nieopodal jezioro Drawsko. Trop w sprawie wielkich łodzi motorowych, które pływały przed wojną po jeziorze Drawsko zdaje się nie mieć końca. Po ustaleniu istnienia dwóch łodzi, okazuje się, że mogła być trzecia. Mieszkańcy zastanawiają się czy potężna śruba spoczywająca nad jeziorem należała do niej?

Tym razem oddajemy głos Zbigniewowi Januszańcowi, miłośnikowi historii z Czaplinka, który uważnie śledzi wszystkie informacje związane z jeziorem Tajemnic.

Burmistrz (Czaplinka- przyp. Red.) Krupiński w swym sprawozdaniu z 1950 roku napisał o dwóch poniemieckich jednostkach pływających mieszczących 50 i 60 osób. Oglądając przedwojenne pocztówki z łodziami motorowymi „Moewe” i „Reiher” można zwątpić, czy łodzie te mogły wziąć na pokład aż tylu pasażerów. Rodzi się przypuszczenie, że burmistrz Krupiński mógł po prostu z nieznanych nam powodów zawyżyć liczby osób, które mogły pomieścić te łodzie. Ale jest jeszcze jeden ciekawy trop.

W książce Lothara Raatza „Tempelburg. Die Geschichte einer pommerschen Kleinstadt” z 1983 r. na str. 72 znajdujemy informację, z której wynika, że przedwojenny właściciel łodzi motorowej „Moewe” - Gustav Zemke - posiadał także wycieczkową łódź motorową o nazwie „Nixe” (czyli: „Nimfa Wodna”). 

- Jak ta łódź wyglądała? Czy była większa od tych łodzi motorowych, których wizerunki znamy z pocztówek? Jakie były losy tajemniczej „Nimfy Wodnej”? Czy uda się znaleźć odpowiedź na te pytania? – zastanawia się pan Zbigniew.

Na terenie obecnego Ośrodka Sportów Wodnych w Czaplinku znajduje się  bardzo duża śruba, która leży już tak długo, że przestała zwracać czyjąkolwiek uwagę. Tymczasem jej rozmiary sugerują (na zdjęciu fotografia z dzieckiem, ok. 115 cm wzrostu),  że mogła napędzać dużą jednostkę.

Skąd się tam wzięła?  Poszukiwacze czekają na nowe tropy! Piszcie: http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/

Przypomnijmy Jezioro Drawsko zwane od niedawna zwane także Jeziorem Tajemnic nosi dumne miano drugiego po Hańczy, najgłębszego jeziora w Polsce. Drawsko powstało na bazie nie jednej, lecz na skrzyżowaniu wielu rynien polodowcowych. Ukształtowały one dno jeziora w bardzo zróżnicowany i miejscami nieprzewidywalny sposób. Czasem wielka głębia sąsiaduje z zaskakującym wypłyceniem.

W najbliższy piątek 27.05.2016 – o godz. 9:00 rozpocznie się penetracja dna jeziora przez wykwalifikowanych nurków. Czas zejścia pod wodę to godz. 10:00 – 10:30, a samo nurkowanie będzie trwało ok 3 – 4 godzin. Pod wodę nurkowie zabierają kamery i aparaty w celu udokumentowania dna jeziora. Wynurzenie nastąpi między godziną 14:00 a 15:00. Na zakończenie nurkowania nurkowie zapoznają zainteresowanych  się z materiałami z rejestratorów.
Prace podwodne będą wydłużone jeśli zajdzie taka potrzeba. W sobotę 28.05.2016 – akcja będzie przebiegała identycznie. O rezultatach akcji poinformujemy Państwa wkrótce.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: