Autobus hybrydowy jeździł po Szczecinku

  • KW
  • 2016-05-25 09:40:37
Autobus hybrydowy jeździł po Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

Przez kilka ostatnich dni nowoczesny autobus hybrydowy firmy MAN testowany był w Szczecinku. Było to związane oczywiście z planami miasta Szczecinek, które zakładają wymianę taboru miejskiego na autobusy elektryczne. Hybrydy co prawda nie są pojazdami w pełni elektrycznymi, ale korzystając z okazji warto było je przetestować.

Wzięliśmy go na sprawdzenie, gdyż była taka okazja. Ten autobus był przeznaczony dla Chojnic, ale dogadaliśmy się z producentem, żebyśmy mogli taki autobus przez kilka dni sprawdzić. Tak się złożyło, że przez weekend mieliśmy okazję go testować -  mówi nam Tomasz Merk, Prezes Komunikacji Miejskiej Szczecinek.

Przez te kilka dni, kiedy autobus włączony był do ruchu w Szczecinku, można było przekonać się jak w praktyce wygląda poruszanie się autobusem z napędem zarówno elektrycznym, jak i spalinowym. Wrażenia zarówno kierowców, jak i pasażerów były bardzo pozytywne. Kierowcy chwalili autobus ze względu na jego budowę, były pewne mechanizmy, które przyczyniały się do większej stabilności pojazdu. Przyjemnie nim się jeździło, spalał o około 20% mniej paliwa niż autobus z silnikiem diesla. Naszym pasażerom też się podobał, a najbardziej im się podobało kiedy autobus ruszał, nie było wówczas drgań - opowiada Tomasz Merk.

O autobusach elektrycznych mówi się w naszym mieście już od dłuższego czasu. Miasto prowadzi różne testy mające na celu wybranie jak najlepszych rozwiązań w ramach tego projektu. W zasadzie jesteśmy zdecydowani na autobusy elektryczny, w tym momencie wyłaniamy firmę, która napisze nam projekt na pozyskanie dotacji. Jest opracowany projekt zasilania, więc wszystko idzie w dobrym kierunku - dodaje nasz rozmówca.

Testy autobusu hybrydowego zakończyły się w poniedziałek 23 maja. Wcześniej także testowano pojazdy elektryczne, więc teraz Komunikacja Miejska będzie mogła w pełni porównać użytkowanie obu rodzajów pojazdów. Według wstępnych planów mieszkańcy Szczecinka będą mogli korzystać z autobusów elektrycznych w 2017 roku. 

Autobus hybrydowy jeździł po Szczecinku

Komentarze (1)

aaa 2016-05-25 21:41

Strasznie hałaśliwy!!! I to ma być hybryda ekologiczna? ...

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: