Finał akcji ''Żyj smacznie i zdrowo'' w Gimnazjum nr 1

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-05-24 15:06:35
Finał akcji ''Żyj smacznie i zdrowo'' w Gimnazjum nr 1
  • Foto: TV Gawex

Szczecineckie Gimnazjum nr 1 w tym roku szkolnym brało udział w ogólnopolskim konkursie ''Żyj smacznie i zdrowo'' Po kilkumiesięcznych staraniach gimnazjaliści ze Szczecinka pokonali 3500 innych szkół i zajęli pierwsze miejsce w Polsce. Z tej okazji dziś w szkole miała miejsce pokazowa lekcja zdrowego gotowania, wizyta popularnego Youtubera znanego jako Blowek oraz rozdanie wyczekiwanych nagród.

''Żyj smacznie i zdrowo'' to program edukacyjny o tematyce zdrowego odżywania, dedykowany dla uczniów szkół gimnazjalnych w całej Polsce. Szkoły, które wzięły udział w projekcie musiały między innymi zorganizować lekcję pokazową, a także zorganizować wydarzenie społeczne, które zaangażuje jak najwięcej uczniów danej szkoły. Wydarzenia te musiały być udokumentowane poprzez fotografie lub film wideo.  Zadania tego podjęła się wraz ze swoją klasą IIIE Pani Barbara Morawska nauczyciel chemii w Gimnazjum nr 1.  W ramach projektu uczniowie przygotowali pierwsze i drugie śniadanie,  biwak rowerowy oraz uroczystą Galę żyj smacznie i zdrowo. Wszystkie swoje działania  udokumentowali na filmie. Patronem medialnym całej tej  akcji była TV Gawex, która towarzyszyła  klasie IIIE na każdym etapie tego projektu.

24 maja na sali gimnastycznej gimnazjum nr 1 odbył się uroczysty finał tej ogólnopolskiej akcji, w której wzięli udział przedstawiciele projektu żyj smacznie i zdrowo, uczniowie szkoły, a także przedstawiciele rady miasta i powiatu. Swoje gratulacje zwycięzcom złożył także poseł Radosław Lubczyk z ugrupowania Nowoczesna.pl

 Jak powiedziała nam Oliwia Gozdek  animator akcji „Żyj smacznie i zdrowo”  od początku w  tych działaniach promujących zdrowy styl życia wzięło udział 3500 szkół gimnazjalnych. To co nas zachwyciło w projekcie uczniów ze szczecinka to ogromne zaangażowanie uczniów i nauczyciela oraz rozbudowany program, który wspólnie przygotowali.  Szczególnie ważna była Gala żyj smacznie i zdrowo, przygotowana dla całej szkoły. Podobał nam się również nadesłany na konkurs film. Dlatego  dziś cieszymy się, że możemy  przyjechać tu z naszym pokazem i nagrodzić młodzież ze Szczecinka.

Nagrodą główną w konkursie  „Żyj smacznie i zdrowo” była pokazowa lekcja gotowania dla uczniów gimnazjum nr jeden, a także specjalny konkurs  kulinarny w  stylu master chef, przeprowadzony na pięciu stanowiskach. Uczniowie mieli też wykład z dietetyczką  i konkurs wiedzy o składnikach odżywczych. Uczniowie klasy  IIIE, która przygotowała całe wydarzenie otrzymali  w nagrodę  blendery  i pamiątkowe dyplomy.

Radości z nagrody i wyróżnień nie kryła Pani Barbara Morawska  Bardzo się cieszę, że udało się zaangażować młodzież do tej akcji. Uważam, że warto promować zdrowe nawyki żywieniowe bo młodzież świadoma to młodzież zdrowa. Już widzimy zmianę pewnych nawyków u naszych uczniów. Częściej przynoszą do szkoły zdrowe śniadania, oprócz kanapek są to jogurty z muslli i z owocami, sałatki.

Gościem specjalnym dzisiejszego wydarzenia był  youtuber Karol Gązwa znany bardziej jako  Blowek. Karol zachęcał rówieśników do zdrowego odżywiania  bo jak powiedział warto wykorzystywać popularność w dobrych celach.

Jak się okazuje zdrowe gotowanie nie jest takie straszne gimnazjalistom. Zobaczyć to można było  podczas dzisiejszego finału akcji, gdzie   powstawały różne zdrowe dania, takie jak placuszki  z cukinią i jogurtem, zapiekanka z makaronu razowego z  brokułami,  sałatka z  sałaty rzymskiej z kurczakiem czy tarta z owocami.

Na relację z tego wydarzenia zapraszamy do piątkowego  27.05 programu w TV Gawex

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: