Festiwal Balonowy - apel do wszystkich właścicieli gospodarstw rolnych i pól uprawnych

  • KW
  • 2016-05-24 10:47:48
Festiwal Balonowy - apel do wszystkich właścicieli gospodarstw rolnych i pól uprawnych
  • Foto: TV Gawex

W dniach 1-3 lipca odbędzie się w Szczecinku po raz kolejny Festiwal Balonowy. Jest to impreza, która w ostatnich latach rozrosła się i obecnie jest największą imprezą balonową w Polsce. Do Szczecinka przyjeżdża 50 załóg balonowych z całej Europy oraz sporo turystów.

Widok lecących nad miastem balonów jest niezwykle atrakcyjny, jednak pamiętając o istocie działania balonu, należy zwrócić szczególną uwagę na przebieg i zakończenie lotu. Otóż balony to statki powietrzne, którymi piloci nie są w stanie lub są, w bardzo znikomym stanie kierować. Balon po starcie wchodzi w strumień wiejącego wiatru, leci z jego prędkością i kierunkiem. Pilot balonu ma wpływ jedynie na wysokość lotu. Czasem zdarza się, że zmieniając wysokość, pilot może zmienić kierunek lotu, wchodząc w inne strumienie wiejącego wiatru. Możliwość sterowania to jednak zaledwie 20% możliwości wyboru miejsca lądowania. Dlatego organizatorzy zwracają się z prośbą do wszystkich właścicieli pól uprawnych i hodowców zwierząt o szczególną wyrozumiałość w sytuacji, gdy to właśnie na Państwa polu wyląduje balon.

Piloci przybywający do Szczecinka to z reguły doświadczeni fachowcy. Każdy z nich na co dzień lata na terenach zagospodarowanych przez rolnictwo. Każdy z nich z niezwykłą ostrożnością podchodzi do lądowania, mając na względzie możliwość wyrządzenia ewentualnych szkód. Organizatorzy Festiwalu przed każdym lotem organizują spotkanie- odprawę pilotów, podczas której zwracają szczególną uwagę na ograniczenia wynikające z planowanej trasy lotu. Zawsze podkreślamy konieczność zachowania zasad: - przelot nad miejscami hodowli zwierząt z zachowaniem wysokości minimum 1000 stóp (około 300), żeby nie wystraszyć zwierząt - wybór takiego miejsca lądowania, aby w najmniejszym stopniu wyrządzić szkodę, najlepiej pola trawiastego lub drogi pomiędzy polami uprawnymi - jeśli zdarzy się lodowanie na środku pola uprawnego, zalecamy przyciągnięcie balonu do granicy pola przed jego złożeniem, aby uniknąć wjazdu samochodu na pole - mówią organizatorzy wydarzenia.

Musimy jednak pamiętać, że nadrzędne w wyborze miejsca lądowania jest bezpieczeństwo. Dlatego zdarza się, że wyrządzona zostanie szkoda. W takiej sytuacji miejmy na względzie, że 50% balonów obsługiwanych jest przez obcojęzyczne załogi. Jeśli rozmowa będzie utrudniona, prosi się o kontakt z biurem SAPiK w Szczecinku (94 712 83 02) lub z rzecznikiem prasowym UM Szczecinka - Panem Tomaszem Czukiem (600 813 117). Niezwykłe pomocna w takiej sytuacji będzie dokumentacja fotograficzna wyrządzonej szkody, o którą prosi się również pilotów. Jeśli ktoś z Państwa - właścicieli gospodarstw rolnych - w sposób szczególny nie życzy sobie przelotu i lądowania balonu na swoim terenie, prosi się o taką informację do piątku, 1 lipca 2016. Państwa gospodarstwo oznaczone zostanie na naszych mapach jako czerwony punkt czyli strefa z ograniczeniami.

info: Bartosz Oberski, Tomasz Czuk

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: