Młodzi Holendrzy z wizytą w Szczecinku

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-05-11 13:35:33
Młodzi Holendrzy z wizytą w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

Holenderska młodzież przemierza ulice Szczecinka wszystko w ramach wizyty miast partnerskich.

Miasto Szczecinek od wielu lat prowadzi politykę miast partnerskich m.in z Bergen Op Zoom. W 2012 roku obchodziliśmy 20-lecie podpisania porozumienia o współpracy tych dwóch miejscowości. Od pewnego czasu tą współpracę udało się nakierować na nieco inne tory niż do tej pory. Mianowicie miasto przestało koncentrować na pomocy socjalnej  realizowanej w ramach stowarzyszenia Floriana i skupiło swoją uwagę na wymianie młodzieży. ZS im Warcisława IV w Szczecinku "zaprzyjaźniło się" ze szkołą w Bergen op Zoom o podobnym profilu gastronomiczno-hotelarskim. Nasi uczniowie gościli w Bergen op Zoom rok temu, a dziś nadszedł czas rewizyty. Goście z Holandii mieszkają  i stołują się w internacie szkoły im. Warcisława IV, i od poniedziałku zwiedzają szczecineckie atrakcje, takie jak wyciąg do nart wodnych, zamek, ratusz, szczecineckie muzeum regionalne. 

Szczególnym zainteresowaniem gości cieszą się przede wszystkim  nasze placówki gastronomiczne i hotelarskie, które  przez kilka dni wizytują uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami. Jak do tej odwiedzili oni hotel Pojezierze, restaurację Jolka i Hotel Active, Hotel Viki, Sint Ji Lounge Bar & Rooms  oraz CK Zamek. Uczniowie badają oczywiście funkcjonowanie ich zaplecza, a wszystko w ramach kierunku w jakim holenderska młodzież się kształci czyli gastronomiczno-hotelarskim.

Holenderscy uczniowie przyznają, że nasze miasto bardzo ich zaskoczyło, a dlaczego? Miasto nie jest takie jakiego się spodziewaliśmy. Jest o wiele większe i  piękniejsze, a w tym tygodniu dodatkowo jest również słonecznie, więc jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami, że mogliśmy tu przyjechać. Przyjechaliśmy tutaj aby poznać kulturę, miasto i jego zabytki. W kolejnym roku przyjedziemy  z całą grupą i wtedy to my pokażemy im wasz piękny  Szczecinek - mówi nam Kayleigh Vooghden

 

Myślę, że ten projekt wymiany jest dobry dla każdego ucznia. Jest dobry dla nas bo możemy się czegoś nauczyć o Waszym kraju, który jest różny od naszego. Ludzie są także bardzo mili, dziś po południu zamierzamy skosztować polskiej kuchni podobno jest pyszna dodaje - Dana Fokkens

 

Goście z Holandii zostaną u nas do piątku, grafik ich wizyty jest bardzo napięty, oprócz zwiedzania  hoteli i restauracji, młodzi Holendrzy odwiedzili również studio TV Gawex, gdzie zapoznali się z pracą dziennikarzy i sposobem funkcjonowania lokalnych mediów. Do końca wizyty będą mieli również okazję aby zwiedzić najważniejsze punkty w naszym mieście, a także odbyć krótki rejs stateczkiem po jeziorze Trzesiecku. 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: