Miasto otrzyma 130 tysięcy złotych dotacji na rewitalizację jeziora Trzesiecko

  • KW
  • 2016-05-06 12:32:34
Miasto otrzyma 130 tysięcy złotych dotacji na rewitalizację jeziora Trzesiecko
  • Foto: TV Gawex

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, szczecinecki ratusz podejmuje się rewitalizacji jeziora Trzesiecko. 130 tysięcy złotych dotacji otrzyma nasze miasto na ten cel, a kwota ta będzie stanowiła 50% kosztów, które zostaną poniesione. Wykonana zostanie przede wszystkim mobilna aeracja, czyli tak zwana chemiczna rekultywacja jeziora - ma ona za zadanie m.in. zatrzymanie rozkwitu sinic.

Jak zaznacza Wiceburmistrz Szczecinka Daniel Rak, mobilna aeracja jeziora Trzesiecko to kontynuacja pewnych działań, które prowadzone są przez Urząd Miasta Szczecinek od 2005 roku. Program trwa już ponad 10 lat ale trzeba się zmierzyć z tym problemem. Wiemy, że konsekwencja i ciągłość w działaniu może przynieść pożądane przez nas efekty - mówi wiceburmistrz i dodaje, że program mobilnej rewitalizacji jest stale wspomagany zarybianiem, na które przeznaczonych zostanie w tym roku około 75 tysięcy złotych. Pomysłodawcą i osobą nadzorującą zarybiania jest Pan Profesor Tomasz Hesse, który każdego roku prowadzi próbne odłowy i później dobiera odpowiednie proporcje, według których zarybiane jest jezioro - informuje Daniel Rak. Równolegle z zarybianiem, prowadzona jest aeracja mobilna jeziora Trzesiecko.

Zdania na temat rewitalizacji są podzielone. Ja myślę, że po 10 latach należałoby doprowadzić do konferencji, debaty na ten temat, tym bardziej, że właśnie powstało Regionalne Centrum Edukacji i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku. To idealne miejsce do tego typu rozmów -  mówi nam Daniel Rak. Wszystkim nam zależy na jednym, aby jezioro było czyste i optymalnie zagospodarowane. Programy, które prowadzimy wspomagając się Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej utwierdzają nas w tym, że droga jest właściwa - dodaje.

Przypomnijmy, rewitalizacja jeziora Trzesiecko to proces ciągły, który trwa w odpowiednich porach roku i uzależniony jest od warunków pogodowych.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: