Jezioro Drawsko. Czy zagadka wielkich łodzi została rozwiązana?

  • KW
  • 2016-05-04 10:15:19
Jezioro Drawsko. Czy zagadka wielkich łodzi została rozwiązana?
  • Foto: www.jeziorotajemnic.pl/źródło: Wł. Piotrowicz, „Czaplinek – dawniej Tempelburg na pocztówkach”, Słupsk 2010

W okolicy Czaplinka od lat krążą pogłoski o tym, że w budynku dzisiejszego liceum, nad jeziorem przy ulicy Parkowej, znajdowała się baza szkoleniowa przyszłych żołnierzy i oficerów niemieckiej marynarki wojennej z okresu II wojny światowej. Szkole towarzyszyć miała dodatkowa infrastruktura, jak np. strzelnica i baza pojazdów służących szkoleniom. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że opowieści te uzupełniane są przez historie o łodziach podwodnych, które z jakichś powodów zostały zatopione w bliżej nieokreślonym miejscu jeziora. Od kilku miesięcy trwa akcja eksploracyjno-historyczna Jezioro Tajemnic, która ma za zadanie sprawdzić czy faktycznie na dnie jeziora znajdują się wraki łodzi podwodnych. Do akcji przyłączyło się wiele instytucji, osób prywatnych oraz firm.

Organizatorzy akcji mają trop w sprawie 60-cio osobowej łodzi motorowej, jaka miała pływać przed 1945 rokiem po jeziorze Drawsko. Okazuje się, że nie była jedyna. O sprawie pisaliśmy w artykule „Co już wiemy o LO? Czy po Drawsku pływała wielka łódź?”. W tekście tym, porządkującym dotychczasową wiedzę na temat historii budynku obecnego liceum, znalazły się wyjątki ze sprawozdań dawnego Burmistrza Czaplinka Kazimierza Krupińskiego. W trakcie lektury natrafiliśmy na kolejną intrygującą zagadkę:
„Dla młodzieży objętej organizacją „Służba Polsce” wyremontowano budynek w parku miejskim przy ul. Drahimskiej, wydzierżawiony obecnie na lat 20 dla Komendy Głównej S.P. na Ośrodek Wyszkolenia Żeglarskiego. Dla tejże organizacji Zarząd Miejski przekazał po samorządzie niemieckim 60-osobową łódź motorową za zwrotem poniesionych kosztów remontu”.

Co stało się z tą łodzią? W kolejnym zgłoszeniu Zbigniew Januszaniec z Czaplinka pogłębia wiedzę na temat tego jak na warunki jeziorne bardzo dużego pojazdu. W materiałach sprawozdawczych powojennego Burmistrza Czaplinka, Kazimierza Krupińskiego, zawierających informacje z lat 1945 -1950 dwukrotnie pojawia się wzmianka o kilkudziesięcioosobowych łodziach motorowych – pisze Pan Zbigniew. Burmistrz Krupiński poinformował o przekazaniu 60-osobowej łodzi motorowej dla organizacji „Służba Polsce” a także napisał, że „statek na 50 osób” został przekazany bezinteresownie dla Bydgoszczy. Z różnych publikacji wiemy, że przed wojną pływały po jeziorze Drawsko dwie wycieczkowe łodzie motorowe: „Moewe” (czyli „Mewa”) oraz „Reiher (czyli „Czapla”). To zapewne o tych wycieczkowych łodziach - pisze Burmistrz Krupiński. Z zachowanych fotografii wynika, że były to łodzie mieszczące dość dużą liczbę pasażerów, co tłumaczy użycie przez burmistrza w odniesieniu do jednej z nich sformułowania „statek”. Na załączonych zdjęciach widać dwie przedwojenne pocztówki z wizerunkami wycieczkowych łodzi motorowych pływających po jeziorze Drawsko: pocztówka z łodzią „Moewe” (źródło: „Czaplinek na starej fotografii”, red. Zb. Januszaniec i M. Sadowska, wyd. UMiG Czaplinek) oraz pocztówka z łodzią „Reiher” (źródło: Wł. Piotrowicz, „Czaplinek – dawniej Tempelburg na pocztówkach”, Słupsk 2010).

Aż się prosi, aby takie tramwaje wodne powróciły nad jezioro Drawsko i inne jeziora powiatu – komentuje Starosta Drawski Stanisław Kuczyński. Mogłyby one połączyć najważniejsze miejscowości leżące nad brzegami, co z pewnością przełożyłoby się na wzrost zainteresowania nimi przez przyjezdnych. Byłby to jeden z elementów ożywiania jeziora i przestrzeni wokół niego - dodaje. Zagadkę można by uznać za rozwiązaną, gdyby nie widoczna różnica w pojemności łodzi. W sprawozdaniu Burmistrza Krupińskiego mowa jest o łodziach 50 –cio i 60 –cio osobowych. Tymczasem ze zdjęć wynika, że „Moewe” i „Reiher” mogły pomieścić około połowy z tej liczby. A może chodziło o zupełnie inne łodzie?

info: www.jeziorotajemnic.pl

Jezioro Drawsko. Czy zagadka wielkich łodzi została rozwiązana?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: