Ruszyły matury. Pierwszy język polski

  • KW
  • 2016-05-04 09:25:33
Ruszyły matury. Pierwszy język polski
  • Foto: TV Gawex

Dzisiaj (04.05) punktualnie o godzinie 9:00 w całej Polsce rozpoczął się tegoroczny egzamin maturalny na poziomie podstawowym z języka polskiego. Natomiast o godzinie 14 maturzyści napiszą język ojczysty rozszerzony. Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 4 do 24 maja, a egzaminów ustnych do 27 maja.

Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących są drugim rocznikiem, natomiast absolwenci techników pierwszym, który zdaje maturę według nowych zasad. Uczniowie muszą podejść obowiązkowo do trzech, pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki. Są one przeprowadzane tylko na podstawowym poziomie. Maturzysta będzie musiał też przystąpić do minimum jednego, pisemnego egzaminu z grupy przedmiotów "do wyboru" - może ich wybrać maksymalnie sześć. Maturzystów czekają jeszcze dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego. Egzamin ustny z języka polskiego polega na losowaniu zadania przygotowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Po wylosowaniu, uczeń ma 15 minut na przygotowanie wypowiedzi związanej z wylosowanym tekstem.

Jak podaje onet.pl, 46% tegorocznych maturzystów będzie zdawać tylko jeden dodatkowy przedmiot. 30% zdecydowało się na dwa dodatkowe przedmioty, natomiast 20% – na trzy. Najczęściej wybieranym przedmiotem dodatkowym na poziomie rozszerzonym jest język angielski - wybrało go 52% zdających, 31% zdecydowało się na geografię, a 29% na matematykę. Matura pisemna potrwa do 24 maja, natomiast ustna do 27 maja. Aby zdać maturę trzeba uzyskać 30% punktów. Uczniowie wyniki poznają 5 lipca.

W szkołach ponadgimnazjalnych, które podlegają pod powiat szczecinecki, przystąpienie do tegorocznej matury zadeklarowało 468 uczniów spośród 537 absolwentów.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: