Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Gwizdy i brawa

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-05-03 14:31:18
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Gwizdy i brawa
  • Foto: TV Gawex

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja miały nieco odmienną formę niż zwykle i nie chodzi tu tylko o ostre słowa Burmistrza Szczecinka Jerzego Hardie-Douglasa o stanie naszego Państwa pod rządami PiS, ale także o miejsce, gdzie się one odbywały. Ze względu na trwający remont placu Wolności, główne uroczystości państwowe przeniesiono pod pomnik Józefa Piłsudskiego, który, jak mówi historia, sam był politykiem silnym, ale i kontrowersyjnym.

Uroczystości rozpoczęła msza święta o godz 12:00, w kościele pod wezwaniem NNMP, w której wzięli udział wszyscy przybyli na dzisiejszą uroczystość państwową. Następnie, o godz 13:00, pochód sztandarowy, a wraz z nim przedstawiciele licznych instytucji państwowych i prywatnych wraz z kwiatami w biało-czerwonych barwach, ruszyli spod kościoła w kierunku pomnika Józefa Piłsudskiego. Tam, gospodarz dzisiejszych uroczystości, Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas uroczyście przywitał Posłankę Małgorzatę Golińską, a także licznie przybyłych przedstawicieli władz samorządowych, Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego, przedstawicieli urzędów miejskich oraz różnych instytucji, przedstawicieli szkół, harcerzy, kombatantów, mieszkańców oraz wszystkie przybyłe media. Zgromadzeni wspólnie odśpiewali hymn i złożyli kwiaty.

Burmistrz w swoim przemówieniu nawiązał do czasów świetności naszego kraju, kiedy to Polska przez wieki postrzegana była jako kraj nowoczesny, tolerancyjny, nie lękający się obcych wpływów, będący gwarantem wolności swoich obywateli i przestrzegania prawa. Taka była między innymi Polska Jagiellonów i taka miała być Polska po 1791 roku. Konstytucja 3 Maja stała się na dziesiątki lat chlubą Polskiej myśli politycznej, dawała podwaliny prawne pod organizację nowoczesnego państwa. Postanowienia konstytucji zrównywały obywateli, wprowadzały jednolity rząd, skarb i wojsko. Za religię panującą uznano katolicyzm, jednak konstytucja gwarantowała tolerancję religijną dla innych wyznań. Konstytucja 3 Maja ustanawiała trójpodział władzy, podkreślała niezawisłość sądów od władzy ustawodawczej i wykonawczej - przemawiał Jerzy Hardie-Douglas.

W dalszej części swojego przemówienia burmistrz przypomniał losy polskiej konstytucji i naszego kraju, kiedy to zawiązana rok po sejmie czteroletnim konfederacja targowicka zaatakowała oświeceniowe reformy. Działania targowicy doprowadziły praktycznie do trzech rozbiorów Polski i zaniku państwowości aż na 123 lata. W trakcie przemówienia burmistrz nawiązał także do postaci Józefa Piłsudskiego, pod pomnikiem którego odbywała się dzisiejsza uroczystość państwowa. Wybór dzisiejszego miejsca jest niefortunny, ponieważ poza oczywistymi zasługami dla Polski, Piłsudski był politykiem odpowiedzialnym za zamach majowy w 1925 roku, za osadzenie opozycji w twierdzy brzeskiej, za rozwiązanie sejmu 1930 roku i za powstanie w Berezie Kartuskiej obozu dla przeciwników politycznych, a także za uchwalenie niechlubnej konstytucji kwietniowej z 1935 roku - mówił burmistrz.

Założenia konstytucji kwietniowej i polityki Józefa Piłsudskiego burmistrz przyrównał do tego, co obecnie dzieje się w Polsce pod rządami Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z konstytucją z 1935 roku na czele państwa stał prezydent odpowiedzialny jedynie przed Bogiem i historią. Prezydent stanowił władzę nadrzędną wobec Sejmu, Senatu, sił zbrojnych, sądownictwa i administracji. Ten prezydent zrywał z monteskiuszkowskim podziałem władzy - mówił Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

Pod koniec przemówienia Jerzy Hardie-Douglas zaapelował do zebranych: historia lubi się powtarzać, ale to, czy się powtórzy, zależy tylko od nas - powiedział. Dziś, trudno oprzeć się wrażeniu, że rządzący krajem dążą do wyprowadzenia Polski z UE, szerzy się ksenofobia, strach przed obcymi, antysemityzm, a na ulice wychodzą narodowcy w tak źle się kojarzących brunatnych koszulach. Nasze kontakty z sąsiadami są gorsze od tych, które panowały za rządów PiSu z lat 2006-07. Ustawowy rozdział państwa od kościoła staje się fikcją, a poglądy rządzących na siłę mają się stać poglądami wszystkich Polaków. Upolityczniono w niespotykany dotąd sposób media, zdemolowano całą służbę urzędniczą, w imię walki z terroryzmem zalegalizowano inwigilację obywateli - wylicza burmistrz. Rządzący chcą rozliczać zdrajców, którzy podobno rządzili przez ostatnie 8 lat Polską. Sugeruje się jednoznacznie, odpowiedzialność dzisiejszej opozycji za katastrofę Smoleńską. Dąży się do sparaliżowania pracy Trybunału Konstytucyjnego. Jawnie kpi się z Sądu Najwyższego, który jest ponoć tylko grupą kolesi - podsumowuje działania i wypowiedzi rządzących Burmistrz Douglas.

Dziś, w Święto Konstytucji 3 Maja, Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas przypomniał zebranym, że gwarantem rozwoju kraju i bezpieczeństwa jej obywateli jest konstytucja. Ta nowoczesna konstytucja 1791 roku nie obroniła nas przed katastrofą, tym bardziej należy bronić obecnej - takie kontrowersyjne przemówienie burmistrza spotkało się zarówno z gorącymi brawami osób, które zgadzają się z wypowiedzianymi dziś słowami, widzącymi zagrożenie dla polskiej demokracji, jak i gwizdami oraz pohukiwaniami ze strony polityków i sympatyków PiS, także uczestniczącymi w dzisiejszej uroczystości, którzy słowa burmistrza nazywają optyką jednego ugrupowania politycznego.

Jak powiedziała nam posłanka PiS Małgorzata Golińska, nie podobały mi się te słowa, one były niepotrzebne, zwłaszcza dzisiaj w dniu, w którym chcemy pozostać zjednoczeni wokół polskiej konstytucji i polskiej historii. Mam wrażenie, że wspólne święto państwowe zostało zawłaszczone przez poglądy jednej partii. Podobne zdanie wygłosiła Joanna Pawłowicz, radna rady powiatu szczecineckiego, która skomentowała, że taki niebywały sukces jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja powinno łączyć Polaków od prawa do lewa, niezależnie od poglądów politycznych. Jesteśmy wielkim i silnym narodem o trudnej historii, ale dziś mamy kraj demokratyczny i powinniśmy się z tego cieszyć. Chcę odpowiedzieć na apel księdza proboszcza Jacka Lewińskiego, który podczas kazania apelował o jedność wśród oponentów politycznych. Niestety dziś nam się to nie udało.

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (11)

Adam 2016-05-03 17:11

Panie burmistrzu, PiS swoje za uszami ma, nie jest to idealna partia, i nie jestem sympatykiem tej partii, ale przypominam Panu, że Platforma została odsunięta od władzy z powodu wielu nadużyć, buty i arogancji, jawnych kradzieży, afer i łamania prawa. Platforma osiągnęła dno zepsucia, to co serwuje nam PiS to śmiech na sali w porównaniu z przewałkami jakie robiło PO. Przyrównywanie PiSu do targowicy jest zwyczajnym strzałem w stopę, bo niestety Panie burmistrzu ludzie widzą kto lata do Brukseli i żali się na wszystkie strony, domaga się rezolucji dla Polski i sankcji. Ludzie to widzą Panie burmistrzu, niech zachowa Pan godność i nie robi ze społeczeństwa debili, bo jeżeli historia z rozbiorów się powtórzy to tylko i wyłącznie za sprawą nowej targowicy jaką jest PO i Nowoczesna, które nie potrafią pogodzić się z przegraną. Ich zachowanie świadczy tylko o jednym, że ucięło im się korytko i dopływ gotówki, gdyby tak bardzo zależało im na naszym Państwie to by się zamknęli i zabrali do pracy nad nowym programem dla Polski. A tak na marginesie, redakcjo popraw artykuł, bo roi się od literówek.

2016-05-03 18:51

tak właśnie jest jak mówisz , nie najpierw spojrzą na siebie a póżniej mówiią o innych

2016-05-03 18:54

w takim święcie lepiej burmistrz nie odzywałby się w taki sposób, jak mówią każdy sądzi według siebie i jest to prawda

Monika 2016-05-03 19:13

Nie zawsze zgadzam się ze burmistrzem, dziś niestety zgadzam się z każdym jego słowem....

Nick 2016-05-03 20:11

Na starość postradał zmysły, ot co!

paweł 2016-05-03 20:18

Brawo Panie burmistrzu! Nie zawsze się z Panem zgadzam ale dzisiaj jestem z Panem ! Jeszcze raz gratuluje.

bun-di 2016-05-03 21:40

Przykre, że w tak pięknym dniu kiedy powinniśmy cieszyć się wolnością i demokracją osoba taka jak burmistrz zieje jadem i publicznie obraża własnych rodaków- patriotów którzy tu jednak zostali i przyszli świętować

Niestety 2016-05-04 09:37

100% prawda. PiS za nic ma obywateli, prawo i konstytucje. Liczy się tylko władza i hasło przewodnie "Teraz k. MY!" smutne czasy nastały na Polaków

A.E. 2016-05-04 15:43

Takie słowa musiały paść. Dziś nasza demokracja jest zagrożona totalitaryzmem PISu, który odpowiada nie przed wszystkimi obywatelami, bo tych podzielił na lepszy i gorszy sort, tylko przed Bogiem i historią. Przypomnijmy sobie skąd to znamy. Tak, historia zatacza koło.

moew 2016-05-04 17:25

Widać czarno na białym, że stołki zaczynają im się palić. Kiedy wygrało pis, którego sam, nie jestem zwolennikiem, ale cieszy mnie to niezmiernie, że ich brudy są ujawniane.

zdz 2016-05-04 19:52

Buta i zarozumiałość burmistrza sięgnęła dna

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: