Jeszcze tylko 4 dni na złożenie PIT

  • KW
  • 2016-04-29 12:27:33
Jeszcze tylko 4 dni na złożenie PIT
  • Foto: liczilex.pl

Ponieważ w 2016 r. 30 kwietnia, czyli tradycyjny termin rozliczenia się z urzędem skarbowym za ubiegły rok, wypada w sobotę, PIT-y możemy składać do poniedziałku 2 maja. Czasu zostało już niewiele, dlatego lepiej to zrobić jak najszybciej i nie czekać do ostatniej chwili. Każdy, kto jeszcze nie zdążył się rozliczyć, a chce uniknąć kolejek i szybko oraz sprawnie złożyć PIT za 2015 r., może skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR).

Za pośrednictwem PFR zeznanie PIT 37 (lub 38) wyślemy również w zbliżający się weekend, bo usługa działa przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Urząd Skarbowy wprowadza tam już twoje dane przesłane przez płatnika (pracodawcę) czy organy rentowe, a ty je tylko uzupełniasz, jeśli potrzebujesz. Na dodatek można rozliczyć się zarówno indywidualnie, jak też wspólnie z małżonkiem.

Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return) to wygodny, prosty i szybki sposób za złożenie zeznań PIT-37 i PIT-38. Bez dodatkowych instalacji - zeznanie można złożyć z każdego komputera, tabletu lub smartfona. Po pobraniu PFRa należy sprawdzić poprawność danych, ew. dopisać dochody niewykazane w informacjach otrzymanych od płatników oraz podpisać i wysłać deklarację. Można także uzupełnić zeznanie o ulgi – np. na dzieci, odliczenia, oraz kwotę 1% dla wskazaną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego.

Jakie dane są potrzebne do pobrania i wysłania PFR?

Aby pobrać i wysłać zeznanie podatkowe należy przygotować następujące dane:

  •     Identyfikator podatkowy – PESEL/NIP
  •     Imię i nazwisko.
  •     Datę urodzenia.
  •     Kwotę przychodu za 2015 r. niezbędną do pobrania PFR:

        dla [PFR] PIT-37 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A,
        dla [PFR] PIT-38 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-8C.

  •     Kwotę przychodu z któregokolwiek zeznania PIT za 2014 r. – niezbędną do podpisania zeznania. Jeśli nie złożono żadnego zeznania PIT za 2014 r. - należy wpisać zero.
  •     Adres e-mail – na który dostaniemy "kod autoryzujący" pozwalający na odszukanie zeznania w systemie i pobranie UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru).

LINK DO USŁUGI: www.portalpodatkowy.mf.gov.pl

Do tej pory mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego złożyli ponad 607 tys. PIT-ów (ok. 85 % wszystkich złożonych w roku ubiegłym). Z roku na rok coraz więcej podatników przekonuje się, że korzystanie z systemu e-Deklaracje i PFR, to proste, szybkie i bezpieczne rozwiązanie, które umożliwia rozliczenie się z podatku dochodowego drogą elektroniczną. Dotychczas przez Internet, bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego, złożono w województwie 47% wszystkich zeznań.

Tak jak w roku ubiegłym, największą popularnością wśród ulg i odliczeń, cieszy się ulga prorodzinna, z której skorzystało już prawie 146 tys. podatników na łączną kwotę prawie 191,5 mln. zł. Prawie 329 tys. podatników zadeklarowało chęć przekazania 1% na rzecz OPP, a to prawie 92% podatników, którzy złożyli już swoje zeznanie podatkowe. Wartość tego odliczenia to ponad 16 mln. zł.,  a największy odpis wyniósł 19 870,00 zł.

info: Izba Skarbowa w Szczecinie

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: