''Mury raczej nie mają znaczenia archeologicznego. Nie wiadomo jednak co przyniesie przyszłość''

  • KW
  • 2016-04-27 13:10:25
''Mury raczej nie mają znaczenia archeologicznego. Nie wiadomo jednak co przyniesie przyszłość''
  • Foto: TV Gawex

Po około dwutygodniowej przerwie na plac Wolności powrócili pracownicy firmy Tebra, aby kontynuować jego przebudowę. Prace wstrzymano z powodu znaleziska - części starego muru. Istniały podejrzenia, że mógł to być fragment pomnika Wilhelma I, który przed wojną stał przed ratuszem lub dawna zabudowa ówczesnego ratusza.

W momencie kiedy pracownicy natrafili na mury, na terenie placu Wolności, Urząd Miasta Szczecinek musiał zgłosić zaistniałą sytuację do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i wezwać archeologów na plac budowy. Jak zaznacza Burmistrz Miasta Szczecinek, Jerzy Hardie-Douglas, w pozwoleniu na budowę nie było obowiązku zapewnienia nadzoru archeologicznego. Po odkryciu murów pojawiła się konieczność wezwania archeologów, którzy odkrycie sprawdzili. Raczej nie mają one znaczenia archeologicznego, ale nie wiadomo co przyszłość przyniesie. Teraz wszystko będzie inwentaryzowane i sprawdzane przez archeologa, bo takie są wymogi - informuje burmistrz. 

Centrum naszego miasta zostało więc objęte nadzorem archeologicznym, który potrwa aż do zakończenia przebudowy. Jego koszt to 30 tysięcy złotych. Remont będzie nas kosztował 30 tysięcy złotych więcej. Mieliśmy niezamierzony postój, jednakże prace zostały wznowione i mam nadzieję, że wykonawca nadrobi i nie będzie z tego powodu opóźnień. Liczę także, że plac zostanie oddany do użytku dużo wcześniej niż to przewiduje umowa -  podsumowuje Jerzy Hardie-Douglas.

Komentarze (1)

bo 2016-04-27 15:30

Zastanawiam się czy w Polsce są jakieś granice głupoty. Znaleziono jakiś kamień i wstrzymano roboty na dwa tygodnie. Nikt nie miał żadnych wątpliwości co w tym czasie ma robić firma, która wygrała przetarg . Przecież to "prywaciarze"

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: