Seksualność, islam, hejting i przestępstwa z nienawiści - konferencja naukowo-szkoleniowa w ZS Technicznych

  • KW
  • 2016-04-26 12:38:35
Seksualność, islam, hejting i przestępstwa z nienawiści - konferencja naukowo-szkoleniowa w ZS Technicznych
  • Foto: TV Gawex

Dziś (26.04) w Zespole Szkół Technicznych odbyła się konferencja pt. "Wielokulturowość a mowa nienawiści", która skierowana była głównie do młodzieży gimnazjalnej. Jej celem było uświadomienie i edukowanie młodzieży w kluczowych dla ich wieku problemach, z którymi się stykają na co dzień, np. hejtingu w Internecie.

Konferencja naukowo-szkoleniowa pt. "Wielokulturowość a mowa nienawiści" została zorganizowana przy współpracy Powiatowej Inspekcji Pracy, nauczycieli oraz szczecineckiej policji. Jest ona odzewem na problemy pojawiające się w świecie współczesnego nastolatka. Pomysł zorganizowania takiej konferencji narodził się sam, po obserwacji sytuacji na świecie - informuje nas Beata Pawlewicz, pedagog. Postaraliśmy się, aby każdy z prelegentów przygotował coś ciekawego, ''na topie'' i poruszającego aktualne i wymowne problemy - dodaje jedna z prelegentek, Izabela Jadwiżyc z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku. 

Na dzisiejszej konferencji poruszono wiele tematów i zagadnień, takich jak np. seksualność, która jest bardzo ważnym aspektem w życiu dorastającego nastolatka. Ja wiem, że to może tajemniczo brzmi, ale przede wszystkim chodzi o to, że młodzi ludzie są dzisiaj rządni seksu i nowych odkryć seksualnych i robią to najczęściej wtedy, gdy mają dostęp do środków psychoaktywnych. Ja chciałam skupić się w swojej prelekcji na tym, że każdy kraj całkiem inaczej podchodzi do seksualności, a nasza młodzież, mając kontakt z innymi kulturami, będąc pod wpływem różnych środków, musi być świadoma, że może ich spotkać zaskoczenie - mówi nam Izabela Jadwiżyc.

Kolejny, poruszony wątek to wielokulturowość, a dokładniej islam. Temat miał głównie związek z ostatnimi wydarzeniami w Europie, napływem fali imigrantów oraz atakami terrorystycznymi ze strony islamistów. Wykład na ten temat wygłosił Adam Łabęcki, nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku. Kolejny panel poruszał zagadnienia hejtu w Internecie, który jest w zasadzie najczęstszym problemem dotykającym współczesnego nastolatka. Podczas prelekcji skupiłam się na tym, jakie skutki ponoszą osoby, które są obiektami hejtingu i mowy nienawiści - poinformowała nas prowadząca wykład, Agnieszka Tummel, psycholog. Są to często bardzo tragiczne skutki, lęki i dzisiaj to chciałam uświadomić młodym ludziom - dodaje.

W dzisiejszą konferencję zaangażowała się również szczecinecka policja, która wykorzystała okazję do uświadomienia młodzieży problemów związanych z nienawiścią na różnych płaszczyznach. Wpasowaliśmy się bardzo dobrze w tematykę konferencji, gdyż dzisiaj powiedzieliśmy o przestępstwach z nienawiści - mówi Anna Matys, rzecznik prasowa szczecineckiej KPP. Jest różnica pomiędzy przestępstwami pospolitymi, a tymi czynionymi z podłożem agresji i nienawiści. Chcemy pokazać, że wokół nas jest dużo symboli i sytuacji, które mogą sprawić, że kierowanie uprzedzeniami to dopuszczanie się różnego rodzaju przestępstw - dodaje.

Adresatami tej konferencji była głównie młodzież ostatnich klas gimnazjalnych nie tylko ze szczecineckich szkół, ale również z powiatu. Spotkanie opierało się głównie na prelekcjach i prezentacjach multimedialnych. Wszystkie jednak wykłady miały na celu sprowokowanie młodzieży do dyskusji i zadawania pytań na tematy najbardziej ich nurtujące.

Relacja z wydarzenia już dzisiaj (26.04) w serwisie informacyjnym Echa Dnia. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: