Borne Sulinowo przyjmie radzieckie pomniki i stworzy skansen

  • KW
  • 2016-04-25 12:26:58
Borne Sulinowo przyjmie radzieckie pomniki i stworzy skansen
  • Foto: TV Gawex

Borne Sulinowo, które do początku lat 90. zajmowali żołnierze z ZSRR, chce stworzyć skansen z radzieckich pomników, które likwidowane będą na terenie całej Polski. To pomysł mieszkańców, a także turystów, który pozytywnie przyjęli włodarze miasta i podjęli rozmowy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Niebawem do wszystkich polskich samorządów skierowany zostanie projekt, który zakłada usunięcie pomników sowieckich, mających symbolizować dominację systemu komunistycznego nad Polską. Dlatego też mieszkańcy Bornego Sulinowa podjęli temat i zaproponowali władzom miasteczka, aby zwróciły się z zapytaniem do IPNu o możliwość stworzenia, ze zlikwidowanych pomników, skansenu na ich terenie. Temat podjęliśmy, jesteśmy po wstępnych rozmowach i mogę śmiało powiedzieć, że będziemy konkurować z miejscowością Czerwony Bór o ten skansen - mówi Dariusz Tederko z UM Borne Sulinowo i zaznacza, że miasto doskonale wpisuje się ze swoją radziecką historią do takiej inwestycji. Mamy duży teren, który może być przeznaczony na taki skansen. Od razu zaznaczę, że nie będzie to miejsce czczenia Armii Czerwonej - będzie to po prostu ekspozycja pomników - informuje nasz rozmówca. Gdzie miałby znajdować się skansen? Wstępnie mowa jest o terenie, gdzie odbywają się Międzynarodowe Zloty Pojazdów Militarnych. To miejsce doskonale wpasowywałoby się w historię tego miejsca i całego Bornego Sulinowa - zaznacza D. Tederko.

Dzisiaj (25.04) zostało wysłane oficjalne pismo do Instytutu Pamięci Narodowej, w którym władze Bornego zaproponowały utworzenie takiego skansenu w ich mieście. Decyzja powinna zapaść na przestrzeni kilku tygodni, jest ona ściśle związana z inwentaryzacją pomników prowadzoną na terenie całego kraju. O tej sprawie będziemy Państwa informowali na bieżąco.

Komentarze (3)

Ja 2016-04-26 00:08

Debilny pomysł, może jeszcze truchło z mauzoleum spocznie w "leśnym mieście" ?!

wp 2016-04-26 16:12

czy mieszkańcy BORNEGO zdają sobie sprawę że będą musieli utrzymywać , tę CZERWONĄ FANABERIĘ.??? a dodam iż , gmina borne sulinowo nazbyt bogatą nie jest

Ed. 2016-05-28 09:21

W odniesieniu do poprzednich komentarzy. Przestańcie chrzanić! Czerwone, czarne czy biało-czerwone to zawsze jest historia. Ja jestem ten ,,gorszy sort''. Poprzednie wpisy widać robili ludzie ,,lepszego sortu''.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: