''07 zgłoś się'', czyli porucznik Borewicz i przyjaciele z wizytą w Szczecinku

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-04-22 22:29:56
''07 zgłoś się'', czyli porucznik Borewicz i przyjaciele z wizytą w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

Dziś 22 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinku odbyło się ciekawe spotkanie. Poprowadził je znany autor książek kryminalnych dla dzieci Dariusz Rekosz, a gościem specjalnym był Bronisław Cieślak znany nam jako porucznik Borewicz z kultowego serialu "07 zgłoś się" Spotkanie promowało książkę o kulisach powstawania serialu opublikowaną pod podobnym tytułem "07 zgłasza się" a napisaną prze prze Piotra Piotrowskiego, także obecnego na dzisiejszym spotkaniu

Marta Mirska i Mieczysław Fogg śpiewali  piosenkę zatytułowaną "Pierwszy siwy włos" - dziś, u mnie już jest ich całkiem sporo więc przyszedł czas na podsumowanie, stąd pomysł na książkę, wyjaśnił Bronisław Cieślak, który dotarł na spotkanie ze złamaną nogą, przyznając że pierwszy raz w życiu mu się to zdarzyło. Salę biblioteki szczelnie wypełniła publiczność, która chłonęła wszystkie opowiadane przez Panów ciekawostki tak dotyczące kultowego serialu jak i prywatnego życia bohatera i jego znajomych.

Ponieważ mam imię po ojcu Bronisław, to żeby się nie myliło w domu nazywano mnie Bronisławek, a ponieważ to za długo, to potem z tego zostało tylko Sławek. Tak mówią do mnie wszyscy do dziś - tłumaczył aktor zebranym zbieżność imion ze swoim serialowym bohaterem. Podczas spotkania nie mogło obejść bez licznych nawiązań do serialu "07 zgłoś się", w którym Bronisław Cieślak odegrał kluczową rolę.

Piotr Piotrowski, autor książki "07 zgłasza się", która powstała jako zapis rozmów z kluczowymi postaciami grającymi w serialu, omawiał na spotkaniu kulisy powstania serialu, najważniejsze ciekawostki, także te pozasceniczne. Bronisław Cieślar wtajemniczył zebranych w sposób powstania między innymi głównego motywu muzycznego serialu, gdzie kultową wokalizę wykonał, nieznany jeszcze nikomu  Grzegorz Markowski a muzykę skomponował Włodzimierz Korcz. 

W serialu wystąpiło łącznie kilkuset polskich aktorów w tym Ewa Kuzyk - Florczak, która zagrała Ewę Olszańską sierżant MO. Sławomir Cieślak opowiadał zebranym jak zaczynał pracę w serialu, jako dziennikarz, bez doświadczenia scenicznego. Na początku miały to być tylko cztery odcinki, ostateczni powstało ich 21 i są oglądane do dziś. Stąd wśród publiczności można było zobaczyć także wiele młodych twarzy. Powstały w latach 1976 -77 serial  "07 zgłoś się" będący prototypem serialu kryminalnego obchodzi w tym roku swój  40 jubileusz. Dla wielu fanów serialu promowana w szczecineckiej bibliotece książka opisująca kulisy jego powstania będzie jak powrót do czasów dzieciństwa.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: