''Listy dla Ziemi'' w Czaplinku

  • KW
  • 2016-04-22 07:34:37
''Listy dla Ziemi'' w Czaplinku
  • Foto: Fundacja Arka

21 kwietnia o godz. 11.00 na Rynku w Czaplinku odbył się Happening Transmisja-Czysta Emisja. Fundacja Ekologiczna ARKA wspólnie z uczniami czaplineckich szkół i burmistrzem zainaugurowała czwartą edycję ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Listy dla Ziemi” w 2016 r.

Uczniowie w ramach happeningu zostali przygotowani do wykonania rytmu na instrumentach upcyklingowych (ze śmieci) następnie zagrali publicznie rytm oraz skandowali hasła: "Czyste powietrze - zdrowy człowiek", „Transmisja - Czysta emisja" wokół wielkiej dmuchanej kuli ziemskiej. W graniu na butelkach i wiaderkach, wspierał młodych ludzi Burmistrz Czaplinka - Adam Kośmider.

Akcja ma na celu promocję gospodarki niskoemisyjnej oraz postaw i działań proekologicznych – wyjaśnia Wojciech Owczarz, organizator. Dla przedszkoli i szkół przygotowaliśmy materiały edukacyjne, scenariusze lekcji dla każdej grupy wiekowej, pomysły na lokalne działania. Edukacja i wspieranie proekologicznych postaw obywatelskich to element gospodarki nowoczesnej, a także niskoemisyjnej – zaznacza.

„Listy dla Ziemi” w 2016 roku traktują o mądrym i proekologicznym życiu, o życiu niskoemisyjnym, pełnym wyrzeczeń i ograniczeń, ale i wartości. Zmiany klimatyczne są największym zagrożeniem i wyzwaniem przed jakim obecnie stoi ludzkość. Po globalnym porozumieniu w Paryżu w 2015 roku termin gospodarki niskoemisyjnej nabrał nowego znaczenia. Dlatego, jak zaznaczają organizatorzy akcji, te postanowienia trzeba wcielać w życie – nie tylko na poziomie globalnym, państwowym, ale przede wszystkim indywidualnym. Happening jest sprawdzoną przez nas wielokrotnie formą przekazu publicznego. Jego głównym założeniem jest zaangażowanie jak największej liczby uczestników do świadomego udziału w atrakcyjnym wydarzeniu, promującym w tym wypadku walkę z niską emisją – wyjaśnia pomysłodawca Szymon Kułakowski

Na czaplineckim Rynku uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjalnych brali udział w ekologicznych warsztatach. Jednak głównym elementem akcji było pisanie „Listów dla Ziemi”.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: