Co kryje plac Wolności? Prace archeologiczne ruszą w przyszłym tygodniu

  • KW
  • 2016-04-20 12:57:03
Co kryje plac Wolności? Prace archeologiczne ruszą w przyszłym tygodniu
  • Foto: TV Gawex

W minionym tygodniu wstrzymano prace na szczecineckim placu Wolności. Wszystko za sprawą niecodziennego odkrycia - podczas robót ziemnych grupa pracowników natrafiła na kawałek starego muru. Istnieją podejrzenia, że może to być fragment pomnika Wilhelma I, który przed wojną stał przed ratuszem lub dawna zabudowa ówczesnego ratusza. Dlatego też niebawem w centrum naszego miasta pojawią się archeolodzy.

Przechadzając się przy placu Wolności nie sposób nie zauważyć, że prace remontowe ''stoją'' i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Wszystko za sprawą odkrycia, a dokładniej fragmentów kamienia i cegieł, na które natrafiono podczas prac ziemnych w minionym tygodniu. Podczas przeprowadzania prac, pod wylewką betonową natrafiono na warstwę kulturową - czarną ziemię przemieszaną z gruzem ceglaną oraz część konstrukcji ceglanej i skupisko kamieni - mówi Telewizji Gawex Anna Dębska, Miejski Konserwator Zabytków.

Na co natrafiono? Na razie nie wiadomo. Hipotez jednak jest kilka, np. że mogą to być pozostałości po pomniku Wilhelma I, który zajmował miejsce przed ratuszem jeszcze przed wojną lub pozostałości po dawnej zabudowie miasta. Wszelkie wątpliwości rozwieje zatrudniony archeolog, który rozpocznie prace w przyszłym tygodniu. Miasto podpisało już umowę na przeprowadzenie badań w tym miejscu. Bezzwłocznie po odnalezieniu tych warstw powiadomiono Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oddział Koszalin. W przyszłym tygodniu przyjedzie pani archeolog, która rozpocznie prace i zweryfikuje nasze zgłoszenie -  dodaje A. Dębska. Do momentu zakończenia prac archeologicznych, prace na placu Wolności będą wstrzymane.

Komentarze (1)

Szpagacik 2016-04-21 06:49

Oficjalnie mogę powiedzieć , że to jest pałac Karate mistrzów Wilhelm I .

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: