[WIDEO] Szczecineccy uczniowie chcą zasiąść w ławach poselskich

  • KW
  • 2016-04-19 13:19:43
[WIDEO] Szczecineccy uczniowie chcą zasiąść w ławach poselskich
  • Foto: TV Gawex

Sejm Dzieci i Młodzieży to coroczna akcja pozwalająca uczniom ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski na jeden dzień stać się posłami w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. W takie przedsięwzięcie zaangażowali się w tym roku między innymi uczniowie Gimnazjum nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Elżbiety.

Inicjatywa organizowania Sejmu Dzieci i Młodzieży sięga roku 1994. W każdej edycji uczniowie z całej Polski biorą udział w konkursie zorganizowanym przez Kancelarię Sejmu RP we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Tegoroczny temat przewodni konkursu brzmi: Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości. Uczniowie w dwuosobowych parach musieli odnaleźć w swojej okolicy miejsca pamięci ważnego dla lokalnej i narodowej tożsamości oraz zdobyć na ten temat potrzebne informacje.

Jednym z głównych zadań, jakie stało przed uczniami z Gimnazjum nr 1 oraz I Liceum Ogólnokształcącego, było przeprowadzenie sondy wśród mieszkańców Szczecinka, która wykazać miała wiedzę na temat miejsc i wydarzeń historycznych. Uczniowie Gimnazjum nr 1 pytali o Wał Pomorski, natomiast licealiści o znajomość zabytków Szczecinka. W nagrodę, 230 dwuosobowych par, 31 maja wyjedzie do Warszawy. Tam, w pierwszym dniu zwycięzcy będą zwiedzać najważniejsze miejsca w stolicy naszego kraju, a następnego dnia, czyli 1 czerwca zasiądą w ławach sejmowych. 

Jak podkreślają zgodnie uczestnicy konkursu ze Szczecinka, udział w takich przedsięwzięciach poszerza wiedzę przede wszystkim na temat lokalnej historii. Również nagroda, jaką jest możliwość wzięcia czynnego udziału w tworzeniu polskiego prawa, jest dla tych młodych pasjonatów wielkim przeżyciem oraz spełnieniem marzeń. 

Poniżej prezentujemy Państwu zadanie konkursowe - sondę w uczniów Gimnazjum nr 1 w Szczecinku: Pawła Kocha i Kamila Świrskiego, która zrealizowana została przy pomocy Telewizji Gawex.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: