Powiat wycofał się z dotacji dla Nitexu

  • KW
  • 2016-04-19 12:50:33
Powiat wycofał się z dotacji dla Nitexu
  • Foto: TV Gawex / Podpisanie porozumienia z firmą w Starostwie Powiatowym w Szczecinku

Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis odstąpił od umowy podpisanej z firmą produkującą meble tapicerowane w naszym mieście, a tym samym nie przyznał obiecanej dotacji na utworzenie 28 miejsc pracy. Jak podkreślił, jego decyzja ma związek z zarzutami próby wyłudzenia dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy, które zostały przedstawione właścicielowi firmy pod koniec lutego br.

9 grudnia 2015 roku w Starostwie Powiatowym w Szczecinku odbyło się podpisanie listu intencyjnego przez władze powiatu oraz Miasto Szczecinek z firmą produkującą meble tapicerowane. Wówczas, powiat oraz miasto deklarowały pomoc dla inwestora i zapewnienie refundacji utworzenia 28 miejsc pracy. Jednak pod koniec lutego szczecineccy policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą postawili zarzuty właścicielowi firmy mebli tapicerowanych, która w minionych miesiącach rozpoczęła działalność gospodarczą w naszym mieście. 46-letniemu mężczyźnie zarzuca się usiłowanie oszustwa na szkodę Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinku. Firma ta miała wystawić faktury zawyżające koszty zakupu maszyn i urządzeń na kwotę nie mniejszą niż 365 tysięcy złotych. W związku z tą sytuacją, starosta szczecinecki zdecydował się wypowiedzieć od umowę z firmą i zaniechać planowanej dotacji.

Firma Nitex wypełniła wymogi wynikające z umowy, czyli zakupiła wyposażenie, zatrudniła 28 osób zarejestrowanych w PUP. Jednakże wszyscy wiemy o informacji dotyczącej niesolidności w złożonym rozliczeniu z tytułu refundacji stworzenia stanowisk pracy -  mówi TV Gawex Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis. W związku z tym Starostwo Powiatowe wezwało firmę do uzupełnienia informacji dotyczących wad wykazanych w fakturach. W ciągu 30 dni firma nie złożyła wyjaśnień, w związku z tym starosta wypowiedział umowę na dofinansowanie, co umożliwiała mu zawarta z firmą umowa. Wypowiedzenie umowy ze skutkiem natychmiastowym nastąpiło 31 marca. Póki co miejsca pracy w tej firmie zostały utworzone i w chwili obecnej są już obsadzone. Niemniej jednak, jak zaznaczył Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis, poprzez swoją niesolidność i niezaradność właściciel firmy stracił dofinansowanie, które łącznie opiewało na 560 tysięcy złotych.

Starosta nie wyklucza, że firma może wystąpić do sądu z roszczeniami z tego tytułu, ale jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce i sąd to rozpatrzy, wówczas starosta zastosuje się do wyroku sądu. Krzysztof Lis zapowiedział, że aby w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji, powzięto już pewne procedury z tym związane. Pierwszy raz się spotkaliśmy z czymś takim. W ostatnich ośmiu latach na dotacje i refundacje wydaliśmy ponad 15 milionów złotych i stworzonych zostało ponad 700 miejsc pracy. Nie mieliśmy takiej sytuacji, dla mnie to nowe doświadczenie. Biorąc pod uwagę całe procedowanie w tej sprawie, wprowadzamy pewne poprawki dotyczące możliwości refundacji i w umowach z przedsiębiorcami także znajdą się dodatkowe zapisy - przyznaje Krzysztof Lis.

Komentarze (1)

ongggg 2016-04-19 20:05

Nitex sritekx Brac tylko kase a pracownika ma w dupix na badania okresowe nie stac a co dopiero o odziezy ochronnej firma krzak

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: