Voyage Jana Kantego-Pawluśkiewicza na szczecineckim Zamku

  • KW
  • 2016-04-15 10:24:09
Voyage Jana Kantego-Pawluśkiewicza na szczecineckim Zamku
  • Foto: TV Gawex

Wczoraj (14.04) w szczecineckim Zamku odbyło się wydarzenie artystyczne – wystawa malarstwa „Voyage” oraz spotkanie autorskie z wybitnym, polskim kompozytorem muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, pianistą, który jak sam mówi - maluje od zawsze, Janem Kantym-Pawluśkiewiczem.

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą. W 1973 roku wokalistą Anawa został Andrzej Zaucha. Jest autorem muzyki wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Grzegorza Turnaua. Jan Kanty Pawluśkiewicz czasem również sam śpiewa. Jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: Opery żebraczej, oratorium Nieszpory Ludźmierskie, poematu symfonicznego Harfy Papuszy oraz wspólnie z Markiem Grechutą musicalu Szalona lokomotywa. W dorobku artysty ważne miejsce zajmuje także komponowanie muzyki filmowej i teatralnej.

Wystawa ''Voyage'' Pawluśkiewicza, która była już prezentowana w wielu miastach Polski, dotarła również nad Trzesiecko. Wczoraj, 14 kwietnia o godzinie 17:00 w Galerii Sztuki Zamek odbył się wernisaż tych kolorowych, pełnych fantazji prac. Swoje obrazy artysta maluje hinduskimi żelami rysunkowymi, które są poniekąd technologiczną nowością wśród malarskich materiałów. Technika wykonania tych prac nazywana jest Żel-art i polega na nakładaniu na siebie tysięcy kropek. Jak podkreślił autor, malarstwem zajmuje się od 1999 roku i w swojej kolekcji ma ponad 150 obrazów. Przybyli na wczorajszą wystawę szczecinecczanie, mieli okazję obejrzeć dokładnie 18 prac artysty, pochodzących z różnych cykli. 

Po wernisażu odbyło się w Sali Zachodniej CK Zamek spotkanie autorskie, podczas którego Jan Kanty Pawluśkiewicz opowiedział o swoich pasjach: malarstwie i komponowaniu muzyki. Zebrani usłyszeli także m.in. kilka utworów w wykonaniu gościa oraz obejrzeli film z pokazu malarstwa na fasadzie Teatru Starego w Krakowie.

Relacja z wydarzenia już dzisiaj (15.04) w serwisie informacyjnym Echa Dnia. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: