Festiwal Balonowy w Szczecinku - zgłosiło się już ponad 40 załóg!

  • KW
  • 2016-04-11 12:24:58
Festiwal Balonowy w Szczecinku - zgłosiło się już ponad 40 załóg!
  • Foto: UM Szczecinek / Nello Charbonnier, Włoch

Miło nam poinformować, że organizowany w Szczecinku od 2010 roku Międzynarodowy Festiwal Balonowy o Memoriał Kurta Hummela cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem wśród pilotów. Aktualnie zarejestrowanych jest 41 załóg.

Tegoroczna edycja memoriału odbędzie się co prawda dopiero w dniach 1-3 lipca, ale już dzisiaj organizatorzy mogą pochwalić się liczbą 40 załóg, które postanowiły wziąć udział w organizowanych w Szczecinku zawodach. Uczestnikami rywalizacji są piloci z całego świata. W tym roku, oprócz zawodników z Polski, Niemiec, Szwecji, Danii i Szwajcarii, po raz pierwszy w Szczecinku będziemy mogli zobaczyć załogę amerykańską oraz włoską.

O amerykańskim pilocie już kiedyś pisaliśmy (Amerykański pilot na Festiwalu Balonowym w Szczecinku), dlatego też dzisiaj chcemy przybliżyć sylwetkę włoskiego pilota. Jest nim Nello Charbonnier. To jeden z niewielu włoskich pilotów, których pasja stała się jednocześnie zawodem. Urodził się i mieszka w Aoście. Jest założycielem Klubu Aerostatycznego Mont Blanc. Również synowie Diego i Igor poszli w ślady ojca i są świetnymi pilotami, którzy od wielu lat prowadzą rodzinną firmę, specjalizującą się w organizacji lotów w trudnych, górskich warunkach nad Alpami. Rodzina Charbonnier organizuje też od lat coroczny Międzynarodowy Festiwal Balonów w Dolinie Aosty.

Nello Charbonnier  jest również pilotem sterowców i szybowców. Wielokrotnie uczestniczył  w Mistrzostwach Europy i Świata,  klasyfikując się zawsze jako najlepszy pilot spośród włoskich załóg. W 1996 r. zorganizował w swoim rodzinnym mieście Aosta V Światowe Mistrzostwa Sterowców. Był mistrzem Włoch w latach: 1998-1999-2001. Jego najbardziej spektakularne osiągnięcia to:

1. Lot za Kołem Podbiegunowym na ziemi Boffina (Kanada)

2. Lot na pustyni Negev (Izrael, przy temperaturze + 50ºC)

3. Zimowy przelot nad jeziorem Bajkał na Syberii

4. Lot nad Biegunem Północnym przy temp. – 40ºC

5. Lot nad mityczną Babilonią (Irak)

Przygody Nella Chaarbonniera są opisane w książce Enrico Martinet pt. „ La voce del vento", a w tym roku zobaczymy go nad Szczecinkiem!

info: Tomasz Czuk, Tomasz Grotowski

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: