Wysokiej klasy fortepian za 173 tysiące złotych niebawem trafi do Szkoły Muzycznej

  • KW
  • 2016-04-11 10:55:18
Wysokiej klasy fortepian za 173 tysiące złotych niebawem trafi do Szkoły Muzycznej
  • Foto: TV Gawex / aktualne fortepiany szczecineckiej Szkoły Muzycznej

Już niebawem szczecinecka Szkoła Muzyczna wzbogaci się o wysokiej klasy fortepian Yamaha C7X o wartości ponad 170 tysięcy złotych. Placówka otrzymała na ten cel wysokie dofinansowanie z ministerstwa, a dodatkowo inwestycję wsparł Urząd Miasta Szczecinek oraz jedna ze szczecineckich firm.

Każdego roku w listopadzie szkoły muzyczne mogą aplikować o dodatkowe środki, które przeznaczane są przede wszystkim na remonty czy wyposażenia tego typu placówek w instrumenty. Włodzimierz Piesiak, dyrektor Szkoły Muzycznej w Szczecinku, jeden z takich wniosków złożył pod koniec ubiegłego roku. Nie zawsze te wnioski przechodzą. Jest bardzo duża konkurencja, w tym roku wniosków wpłynęło około 400, a tylko 40 uzyskało dofinansowanie - mówi nam W. Piesiak. Naszej szkole udało się jednak uzyskać dofinansowanie do zakupu fortepianu - dodaje.

Kwota dofinansowania, którą otrzymał szczecinecki muzyk to 120 tysięcy złotych. W tej chwili placówka jest na etapie podpisywania umowy z ministerstwem, następnie odbędzie się przetarg, który wyłoni dostawcę konkretnego modelu fortepianu, który szkoła chce mieć. Chcemy mieć fortepian marki Yamaha C7X. Jest to znakomity, profesjonalny, koncertowy instrument - wyjawił nasz rozmówca. Koszt tego modelu fortepianu to 173 tysiące złotych. 120 tysięcy złotych to dofinansowanie z ministerstwa, 26 tysięcy 500 złotych otrzymamy z Urzędu Miasta Szczecinek, a kolejne 26 tys. 500 złotych dofinansuje Kronospan - zdradza nam Włodzimierz Piesiak.  W tej chwili najdroższy instrument, który posiada szkoła to fortepian Kawai, warty 80 tysięcy złotych.

Nowy sprzęt pojawi się w Szczecinku na pewno z końcem maja lub początkiem czerwca. Yamaha znajdzie swoje miejsce w auli Szkoły Muzycznej, a premiera i pierwszy oficjalny koncert przewidywany jest na podwójną uroczystość 55-lecia Szkoły Muzycznej i 70-lecia szkolnictwa muzycznego w Szczecinku, które zaplanowano na październik 2016. Może to troszkę późno, jednak chciałbym, aby na tym fortepianie po raz pierwszy zagrał Piotr Nowak, który był uczniem naszej szkoły, jest pianistą i półfinalistą Konkursu Chopinowskiego w minionym roku - mówi W. Piesiak. Dodatkowo powinniśmy mieć już oddaną dobudówkę Szkoły Muzycznej, więc ciekawie byłoby świętować tych kilka wydarzeń w jednym terminie - podsumowuje nasz rozmówca.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: