Wielcy Polacy na płaskorzeźbach Stanisława Graczyka. Wernisaż w szczecineckim muzeum

  • KW
  • 2016-04-08 10:54:19
Wielcy Polacy na płaskorzeźbach Stanisława Graczyka. Wernisaż w szczecineckim muzeum
  • Foto: TV Gawex

W czwartkowe popołudnie, 7 kwietnia, w Muzeum Regionalnym w Szczecinku odbył się wernisaż wystawy płaskorzeźb Stanisława Graczyka pt. ''Wielcy Polacy''. Wydarzenie zgromadziło wielu miłośników tego rodzaju sztuki.

Stanisław Graczyk urodził się w 1935 roku na Kujawach. Po ukończeniu szkoły średniej, rozpoczął pracę zawodową, a na emeryturę poszedł w 1991 roku. Twórczością rzeźbiarską oraz malarską, jak sam przyznaje, zajmuje się jako samouk od dzieciństwa. Swoje prace rzeźbiarskie wykonywał zazwyczaj podczas urlopów oraz na emeryturze. Malarstwo daje mi odpoczynek i dowartościowanie wewnętrzne - przyznaje artysta. Prace Stanisława Graczyka prezentowane były na wielu wystawach w Polsce, m.in. w Bydgoszczy, Warszawie, a także w Szczecinku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Podczas wczorajszej wystawy artysta zaprezentował kilkadziesiąt prac wielkich Polaków: Mieszka I, Marszałka Piłsudskiego, Papieża Jana Pawła II, Kopernika czy Henryka Sienkiewicza. Na uwagę zasługuje precyzyjne wykonanie płaskorzeźb, skupienie się na szczegółach oraz prawdziwy, pszczeli wosk, którym pokryte są obrazy. Jak przyznaje Stanisław Graczyk, w swojej kolekcji dorobił się 260 obrazów, a ich wykonanie zazwyczaj zajmuje mu, w zależności od trudności, około jednego lub dwóch miesięcy. Tematyka, w której wykonuję prace, to przede wszystkim patriotyzm oraz myślistwo. Mam także obrazy o tematyce kościelnej - przyznaje artysta. Będąc młodzieńcem zastanawiałem się dlaczego Matejko tak usilnie malował poczet Królów Polskich. Doszedłem do wniosku, że chciał dać nam obraz królów i ja też chcę dać społeczeństwu taki obraz. Nie liczyłem na wielkie wystawy - dodaje.

Ta bardzo ciekawa wystawa dostępna będzie w Muzeum Regionalnym w Szczecinku przy ulicy Szkolnej 1 do dnia 5 maja br. Relacja z wystawy już dzisiaj (08.04) w TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: