Ogromne zainteresowanie Międzynarodowym Dniem Romów - sala kina wypełniona po brzegi

  • KW
  • 2016-04-08 09:27:26
Ogromne zainteresowanie Międzynarodowym Dniem Romów - sala kina wypełniona po brzegi
  • Foto: TV Gawex

To już kolejny rok, kiedy Międzynarodowy Dzień Romów obchodzony jest w Szczecinku. Wczoraj (07.04), w Kinie Wolność odbył się koncert, podczas którego mogliśmy usłyszeć największe cygańskie przeboje. Na deskach szczecineckiego kina wystąpiły największe gwiazdy muzyki romskiej: Don Vasyl oraz Bogdan Trojanek z zespołem Terne Roma.

Wydarzenie to było okazją, aby mieszkańcy powiatu szczecineckiego poszerzyli swoją wiedzę o narodzie romskim, jego zwyczajach i tradycjach. Organizatorem imprezy z okazji Międzynarodowego Dnia Romów była Królewska Fundacja Romów. W 71 roku pod Londynem miał miejsce kongres romski, gdzie Romowie ustalili, że w 8 kwietnia będzie obchodzone ich święto. Propagujemy więc nasze święto, bo warto podkreślać, że jesteśmy, żyjemy obok i jesteśmy tacy sami. Poprzez takie wydarzenia chcemy zapoznać ludzi z naszą kulturą - mówi Bogdan Trojanek. Energiczne, melodyjne piosenki zostały znakomicie odebrane przez widownię. Sala szczecineckiego kina Wolność dawno nie przeżyła takiego oblężenia. Ludzie przez cały koncert bawili się i tańczyli w rytm muzyki oraz śpiewali razem z wykonawcami. Największy aplauz wywołał oczywiście występ najpopularniejszego Roma w Polsce, jednego z propagatorów tej kultury, czyli Don Vasyla, organizatora największego Festiwalu Kultury Romów w Ciechocinku. Na moje zaproszenie przyjechał do Szczecinka Don Vasyl, zagrał on swoje największe hity, znane i lubiane przez szeroką publiczność - poinformował B. Trojanek.

W ramach obchodów święta Romów odbył się także konkurs plastyczny dla dzieci, "Mój kolega Rom", którego finał i rozdanie nagród odbyło się między występami artystów. Podczas koncertu odbyła się również wystawa tych prac, a także recytacja wierszy romskich oraz krótka prelekcja na temat kultury Romów. Zainteresowanie wydarzeniem było tak duże, że niestety nie udało się wpuścić wszystkich chętnych do sali kina Wolność. Wielkie święto, w którym chętnie wzięli udział mieszkańcy Szczecinka, zaskoczyło niektórych gości. Jeden z Romów zachwycał się ilością obecnych osób nieromskiego pochodzenia oraz tym, jak pozytywny odbiór takiej muzyki jest w naszym mieście. Romowie już zapowiedzieli chęć kolejnych występów w Szczecinku.

Relacja z koncertu już dzisiaj (08.04) w serwisie informacyjnym Echa Dnia, zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (5)

helios 2016-04-08 11:07

Bardzo ładny koncert. Ale ta Pani blondynka w starszym wieku o mocno opływowych kształtach to pewnie jest żoną Pana Vasyla bo koło niej stały jej dzieci podobne z resztą do niej ( ta cyganka Pani karmen i jej brat). Nie wiem czy się nie mylę. Wydaje mi się że jednak Pan Vasyl chyba miał pierwszą żone Polkę a drugą chyba cygankę. Z resztą nie ważne. Koncert był wspaniały. Wszystkiego najlepszego z okazji Międzynarodowego Dnia Romow dla Pana Bogdana i wszystkich artystów Romskich

Romni 2016-04-08 15:08

W końcu sprawa się wyjaśniła: Romowie nie tylko w Szczecinku, ale i w Komisji Wspólnej Rządu do Spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych mają godnego reprezentanta. Człowieka o wielkim sercu, któremu zależy na całej społeczności romskiej.

greg 2016-04-09 17:11

Don Vasyl ma żone cygankę. Bardzo fajną kobietę nawet bym powiedział super babka.

Kaja 2016-04-11 10:27

Niejednokrotnie Związek Romów Polskich się przechwalał, że zrzesza tylu Romów i Polaków... Jenak na tym nagraniu ewidentnie widać po czyjej stronie są Romowie w Szczecinku. Ewidentnie widać, iż za swojego reprezentanta uważają Bogdana Trojanka.

baba 2016-04-14 15:15

Bo Bogdanek Trojanek to przystojny chłop. Dobrze, że się cyganki z polkami o jego względy nie biły ( żart). Bo to teraz nie wiadomo czyj on . Biały cygan. Dwa w jednym. I masz tu babo placek. Fajny ten Bogdanek

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: