Poznański Chór Kameralny zaśpiewał w kościele mariackim

  • KW
  • 2016-04-05 12:33:43
Poznański Chór Kameralny zaśpiewał w kościele mariackim
  • Foto: TV Gawex

Zespół powstał w 2005 roku z inicjatywy Bartosza Michałowskiego - asystenta prof. Stefana Stuligrosza, twórcy słynnego Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki. Doświadczenie dyrygenckie zdobyte podczas koncertów z tym utytułowanym chórem pozwoliło młodemu artyście stworzyć zespół, o który w krótkim czasie zaczęli zabiegać organizatorzy poważnych konkursów i festiwali. W minioną niedzielę (3 kwietnia) utworów w wykonaniu poznańskiego chóru mogli posłuchać mieszkańcy Szczecinka.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego tuż po mszy świętej odbył się na koncert Poznańskiego Chóru Kameralnego - jednego z najlepszych w Polsce. Jak powiedział nam proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny, ksiądz Jacek Lewiński, kilkukrotnie starano się o przyjazd chórzystów do naszego miasta i nareszcie się udało. Poznański chór kameralny oprócz koncertu, uświetnił swoim śpiewem również wyjątkową mszę, podczas której wykonane zostały dwa utwory. Okazja ku temu była bardzo wyjątkowa, gdyż w minioną niedzielę w całym Kościele Katolickim obchodzono święto Miłosierdzia Bożego.

Chór powstał na specjalną okazję w 2005. Jego założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest Bartosz Michałowski. Chór jest zdobywcą nagrody L’Orphée d'Or 2015, przyznanej przez Académie du Disque Lyrique w Paryżu oraz nominacji do Fryderyka 2015 za dwupłytowy album z muzyką Pasquale Anfossiego, a także Złotej Płyty za album Dżem Symfonicznie, nagrany z legendarnym polskim zespołem rockowo-bluesowym.

Koncert przyciągnął wielu miłośników muzyki chóralnej. Kościół był wypełniony po brzegi i tradycyjnie na zakończenie nie brakowało owacji na stojąco. Ksiądz Jacek Lewiński nie ukrywa, że gdy tylko nadarzy się okazja, zamierza ponownie zaprosić poznańskich chórzystów do Szczecinka.

Na dłuższą relację z niedzielnego koncertu zapraszamy Państwa do dzisiejszego (05.04) programu w Telewizji Gawex.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: