Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Szczecinku

  • KW
  • 2016-04-02 14:21:14
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

Tysiące miejsc w Polsce rozświetliło się dzisiaj, 2 kwietnia, kolorem niebieskim. Wszystko za sprawą Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który także w Szczecinku po raz kolejny został zorganizowany przez Klub Rodziców Dzieci z Autyzmem JiM.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. To ogromny problem społeczny. Diagnozowany już u 1 dziecka na 100 dotyka tysiące dzieci w całej Polsce. Dlatego też Fundacja JiM po raz kolejny zorganizowała kampanię społeczną „Polska na niebiesko”, która w tym roku przebiega pod hasłem: „Autyzm. Poznaj zanim ocenisz”. To wydarzenie jest największą taką akcją w Polsce, mającą na celu podniesienie świadomości o autyzmie. W naszym mieście z każdym rokiem Światowy Dzień Świadomości Autyzmu nabiera coraz większego rozmachu. W tym roku szczecinecki oddział Klubu Rodziców Dzieci z Autyzmem JiM mógł liczyć, w organizacji tego wydarzenia, na wsparcie wielu stowarzyszeń, instytucji i osób prywatnych.

Akcja rozpoczęła dzisiaj o godzinie 9:00 wspólnym, niebieskim, 5-kilometrowym biegiem na trasie Parkrunu. Do wspólnego biegania dołączyło się bardzo dużo osób w różnym wieku, mieszkańców Szczecinka i okolicznych miejscowości. W godzinach od 11:00 do 14:00 kolejna część wydarzenia miała miejsce pod Centrum Handlowym Aria w Szczecinku. Tam znajdował się punkt informacyjny, gdzie każdy mógł dowiedzieć się wszystkiego co dotyczy zaburzenia jakim jest autyzm. Nie zabrakło tu Straży Miejskiej ze swoim miasteczkiem drogowym, zajęć dla dzieci, malowania kredą, a także parady szczecineckich motocyklistów, którzy widowiskowo wjechali na deptak. Dzisiaj nastawiliśmy się na rzetelną informację o tym, czym tak naprawdę jest autyzm, jak pomóc takiej osobie i jak z nią żyć - mówi nam Liliana Prokopiak z Fundacji JiM i zaznacza, że takie akcje pomagają rodzicom dzieci autystycznych w przygotowaniu społeczeństwa do akceptacji takich osób. 

Ostatnia część wydarzenia miała miejsce przy ulicy Klasztornej, gdzie odbył się piknik. Tam również organizatorzy zapewnili szereg atrakcji. Była niebieska wata cukrowa, balony, miasteczko drogowe, a także muzyka.

Relacja z wydarzenia już w poniedziałek (4 kwietnia) w TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: