Ponad 600 tysięcy zwrotu dla Unii Europejskiej z powodu nieprawidłowości w programie Civitas Renaissance.

  • Patryk Pancewicz
  • 2016-03-30 14:26:28
Ponad 600 tysięcy zwrotu dla Unii Europejskiej z powodu nieprawidłowości w programie Civitas Renaissance.
  • Foto: TV Gawex

Miasto Szczecinek jest zmuszone zwrócić ponad 600 tysięcy złotych z powodu nieprawidłowości przy realizacji programu Civitas Renaissance.

Samorządowa Agencja Promocji i Kultury brała udział w latach 2008-2012 w programie Civitas Renaissance. W ramach tego projektu miasto otrzymało ok. 30 milionów zł. W tym europejskim projekcie udział wzięło 5 miejscowości z różnych krajów, w tym także Szczecinek, lider projektu. Program polegał na wdrażaniu w miastach alternatywnych systemów transportu. Dzięki temu w Szczecinku pojawiły się tramwaje wodne, riksze, wypożyczalnie rowerów czy autobusy na LPG.

Zadaniem Szczecineckiej Agencji  Promocji i Kultury było nadzorowanie promocji i marketingu we wszystkich miastach, a przede wszystkim koordynacja wspólnych działań. Niestety, podczas audytu kończącego cały projekt doszukano się nieprawidłowości, w wyniku których Samorządowa Agencja Promocji i Kultury musi zwrócić Unii Europejskiej łącznie z odsetkami 158 tysięcy euro. Zabrakło przeprowadzenia pewnej procedury przetargowej na samym początku projektu. W związku z tym będziemy musieli zwrócić część środków, które otrzymaliśmy - powiedział Kamil Klimek, dyrektor Samorządowej Agencji Promocji i Kultury.

Dyrektor SAPiKu zaznacza, iż zostały poczynione wszelkie kroki, by rozwiązać tę sprawę. Użyliśmy wszelkich starań dla dobra miasta, aby Unia Europejska zmieniła zdanie. Przedstawiliśmy swoje uzasadnienie, jednak wszystkie nasze prośby zostały negatywnie rozpatrzone. Zwróciliśmy się także z prośbą rozłożenia tej kwoty na raty, natomiast tu też spotkaliśmy się z brakiem zrozumienia naszej sytuacji.

Błędy proceduralne w sposobie wyboru konsultanta (bezprzetargowy) oraz formy współpracy (brak zatrudnienia na umowę o pracę) okazały się podstawowym zarzutem audytorów. Mimo, że cały projekt przebiegał zgodnie z planem i audytorzy nie mieli do niego zastrzeżeń, to właśnie takie niedopatrzenie powoduje dziś, iż ponad 600 tysięcy złotych Miasto Szczecinek musi przekazać Samorządowej Agencji Promocji i Kultury na zwrot części dotacji. Głosowanie nad tą sprawą odbędzie się na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 04.04.2016

Komentarze (1)

zdz 2016-03-30 22:39

Co w tym Szczecinku się wyprawia

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: