Szczecinek po raz kolejny zaświeci się na niebiesko 2 kwietnia.

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-03-30 11:31:43
Szczecinek po raz kolejny zaświeci się na niebiesko 2 kwietnia.
  • Foto: TV Gawex

2 kwietnia cała Polska, także Szczecinek, zaświeci się na niebiesko. Wszystko w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Klub Rodziców Dzieci z Autyzmem JiM ze Szczecinka zaprasza wszystkich 2 kwietnia na finał kampanii społecznej „Polska na Niebiesko”, która w tym roku przebiega pod hasłem „Autyzm. Poznaj zanim ocenisz”. Rodzice z tej okazji zorganizują specjalny bieg na niebiesko – w kolorze autyzmu i miasteczko ruchu drogowego dla najmłodszych w Centrum Handlowym „Aria”. Tam także przygotują specjalny punkt informacyjny, w którym będą udzielać będą informacji o autyzmie. Ponadto do kampanii włączyli się szczecineccy motocykliści. Zapraszamy wszystkich, którzy swą obecnością chcą wesprzeć dzieci z autyzmem i ich rodziców. „Polska na Niebiesko” organizowana przez Fundację JiM, to największa w Polsce akcja mająca na celu podniesienie świadomości na temat tego zaburzenia.

2 kwietnia o godz. 9 odbędzie się „bieg na niebiesko”  w Parku Miejskim przy Stadionie Miejskim. Bieg jest otwarty dla wszystkich, już jednak wiadomo, że weźmie w nim udział profesjonalny team biegowy. Dlaczego na niebiesko? Ponieważ jest to kolor symbolizujący solidarność z osobami z autyzmem.

Z kolei w godz. 11 – 14 w Centrum Handlowym „Aria” przy ul. Bohaterów Warszawy 31 będzie działać punkt informacyjny - przeznaczony dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat autyzmu, m.in. osób, które mają wątpliwości czy ich dziecko może mieć autyzm. W punkcie, od rodziców dowiedzą się np. jakie są najczęstsze objawy  tego zaburzenia, jak i kiedy się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się o pomoc. Niestety: większość polskich rodziców już na etapie szukania odpowiedzi na pytanie „czy moje dziecko ma autyzm” jest pozostawiona sama sobie: lekarze rodzinni odsyłają ich z kwitkiem, bez rozpoznania. Aby zająć się dzieckiem, muszą rezygnować z pracy i kariery. Maluchy trafiają do szkół, gdzie zderzają się z murem niezrozumienia nauczycieli i kolegów. Dzieci z autyzmem często uznawane są za nieprzystosowane i niegrzeczne – tymczasem niewiele osób wie, że ich zachowanie nie wynika z ich woli. 

Szczecinecka Straż Miejska przyłączyła się również do kampanii. Strażnicy przygotują w „Arii”„miasteczko ruchu”, w którym najmłodsi będą mogli poznać podstawowe zasady poruszania się na drodze. O godz. 13:30 zaplanowano przyjazd do „Arii” motocykliści ze Szczecineckiej Grupy Motocyklowej. Rodzice z JiM serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Szczecinka do udziału we wspólnej zabawie.

W Polsce dramatycznie rośnie liczba dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – diagnozuje się je już u 1 na 100 dzieci. Liczbę dzieci z autyzmem w Polsce szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy. 

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. 

Dzieci z autyzmem nie mówią lub mają kłopoty z mówieniem, nie wchodzą w relacje i interakcje, przejawiają stereotypowe zachowania i zabawy na przykład: trzepią rączkami albo używają nietypowych przedmiotów do zabawy.

Misją Fundacji JiM jest tworzenie lepszego świata dla dzieci z autyzmem. Pod jej opieką są dzieci z całej Polski. Fundacja prowadzi bezpłatną Klinikę JiM (diagnoza i terapia autyzmu dla dzieci), która ma pod opieką 1000 dzieci, Przedszkole oraz Szkoły JiM: podstawową, gimnazjum i szkołę przysposabiającą do pracy. Łączy blisko 3000 rodziców dzieci z autyzmem w Kluby Rodziców JiM, a także organizuje kampanie społeczne niosące wiedzę o autyzmie. 

INFORMACJE: 

Liliana Prokopiak tel. 690 023 945 l.prokopiak@jim.org (Szczecinek) Robert Kozubal 604 581 383 (Łódź)

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: