Szczecineccy wierni świętują Dzień Zmartwychwstania Pańskiego

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-03-27 13:23:30
Szczecineccy wierni świętują Dzień Zmartwychwstania Pańskiego
  • Foto: TV Gawex

Od czwartku wierni modlą się w kościołach uczestnicząc w obrządku Triduum Paschalnego, przygotowując się tym samym do obchodów największego chrześcijańskiego święta, jakim jest Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.

Wierni Parafii pw. Świętego Ducha w Szczecinku swoje świętowanie rozpoczęli uroczystą Liturgią Światła, w dzień Wigilii Wielkiej Nocy. O godz 22:00 wierni licznie zgromadzeni w ciemnym kościele, zapalili swoje świece odpalając je od świecy paschalnej i ogłaszając zwycięstwo światłości nad ciemnością jakiego dokonał Zmartwychwstały Chrystus. Uroczyste, trzy godzinne nabożeństwo, zakończone radosną procesją, wokół kościoła miało niezwykle uroczystą oprawę. Rozbudowana Liturgia Słowa, Liturgia Światła i Liturgia Wody uświetniona była wspaniałą oprawą muzyczną chóru Orantes oraz szczecineckich muzyków. Proboszcz Parafii pw. Św. Ducha, Ojciec Arkadiusz Sojka w swojej mowie skierowanej do wiernych poprzedzającej odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, wspomniał o przypadającej na ten rok 1050 -tej rocznicy Chrztu Polski  i zachęcał do refleksji  nad tym co Polska z tym swoim chrztem zrobiła oraz w  jakiej kondycji jest nasza wiara dziś. Okazuje się, że nie w najlepszej. Choć Wielkanoc jest niewątpliwie najważniejszym dla chrześcijan świętem i gromadzi w kościołach tłumy, to na co dzień  do szczecineckich parafii uczęszcza  jedynie 22% wiernych, a do sakramentu komunii przystępuje jeszcze mniej, bo ok. 16% - podaje o. Sojka.

Dziś w mszach świętych we wszystkich kościołach rozbrzmiewa radosne Alleluja. Mieszkańcy spotykają się także przy  suto zastawionych stołach w gronie rodziny i przyjaciół. Tu polska tradycja jest jest niezwykle silna. Na Wielkanocnym stole obowiązkowo pojawi się święconka, a także żur, biała kiełbasa, pasztety, śledzie i wszelkie dania z jajka. Będziemy tak świętować do późnego wieczora. Warto pamiętać tez o spacerze.

Szczecineccy wierni świętują Dzień Zmartwychwstania Pańskiego

Przeczytaj podobne wpisy

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: