Nowe taryfy opłat za wodę w Bornem Sulinowie

  • KW
  • 2016-03-23 12:48:53
Nowe taryfy opłat za wodę w Bornem Sulinowie
  • Foto: TV Gawex

Każda gmina ma swoją taryfę wodno-ściekową i z początkiem każdego roku jest ona przedstawiana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Okazuje się, że w tym roku cena taryfy jest niższa, więc mieszkańcy Bornego Sulinowa powinni zapłacić mniej za wodę. Czy jednak tak się stanie?

Każdego roku w gminie Borne Sulinowo cena wody wzrastała, a gmina, chcąc łagodzić skutki podwyżek, stosowała dopłaty. Przykładowo, ubiegłoroczna cena wody dla mieszkańca powinna wynosić 24,92 zł., natomiast mieszkańcy płacą 19,30 zł. za wodę ze ściekami. Gmina do każdego metra sześciennego wody dopłaca 5,62 zł. Dla budżetu gminy to bardzo wysoka kwota, która wynosi łącznie około 1 mln 700 tysięcy złotych - informuje Burmistrz Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska. W tym roku jednak cena wody i ścieków w Bornem spadnie o około 1 złoty. Czy wówczas mieszkańcy zapłacą mniej? Nie cieszymy się jednak aż tak bardzo, ponieważ w przyszłym roku może być różnie. W tym roku realizujemy fizycznie wielką inwestycję, ponad 1,5-milionową - budujemy nowe ujęcie wody - zwraca uwagę R. Pietkiewicz-Chmyłkowska. Przypomnijmy, w związku z częstym zanieczyszczeniem wody pitnej w Bornem Sulinowie i odkryciu w 2009 roku w niej szkodliwych związków chemicznych, miasto postanowiło wykonać odwierty w poszukiwaniu dobrej, zdatnej do picia wody. W 2014 roku takie odwierty miały miejsce, udało się znaleźć zdatną wodę i już dziś wiadomo, że niebawem woda w Bornem, wydobywana ze sporych głębokości, będzie bardzo dobrej jakości.

Jak zaznacza Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska to Rada Miasta na sesji zadecyduje, czy w związku z obniżką ceny zmniejszona zostanie dopłata gminy, czy mieszkańców. Rada Miasta zadecyduje w jakiej wysokości dopłatę będzie wnosić. Ja sugerowałabym utrzymanie wody dla mieszkańców na tym samym poziomie, tym samym gmina mniej by dopłacała o około 40 tysięcy. Chciałabym utrzymać również taką samą cenę w przyszłym roku, gdyby okazało się, że cena wody wzrośnie - mówi burmistrz. To, że mamy taszą wodę o złotówkę wynika też ze specyfiki tego, co dzieje się latem i przez okres zimowy w Bornem Sulinowie. Mieliśmy tu dużo saperów i zloty, gdzie pobór wody był naprawdę duży. Gdy więcej wody zużywamy, ta cena spada i w tym roku to nas dotknęło - podsumowała Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska.

Więcej o tym, co słychać w Bornem Sulinowie dowiedzą się Państwo z Borneńskiego Programu Samorządowego emitowanego dzisiaj (23.03) w TV Gawex, zapraszamy!

Komentarze (7)

emeryt 2016-03-24 09:09

woda jest bardzo droga w bornym w poruwnaniu do miasta szczecinka czy pily kto tak decyduje ludzie

Mira T 2016-12-29 20:33

Dlaczego cena wody i sciekow jest 100% drozsza niz cena we Wroclawiu na przyklad. Moze mi ktos to wytlumaczyc??? To jakas swiecona woda czy co???

anty 2017-08-06 20:11

chciałem się przeprowadzić do Bornego , jestem na emeryturze, ale cena wody i odprowadzania ścieków mnie przeraża, czy wy tam macie źródlankę?? chyba poszukam innej miejscowości gdzie mnie nie będątak kroić i doić,

anty 2017-08-25 08:50

chcialem się przeprowdzić do Bornego ale cena a wodę to zwykłe złodziejstwo, u siebie na śląsku płacę za wodę i odprowadzenie ścieków w bloku 11 zł za m3, a tu prawie 3 razy tyle , chyba macie jakiś zdrój wodę albo leczniczą. chyba poszukam mieszkania w innym tańszym rejonie.

Patriota 2017-08-29 22:22

Koło Sochaczewa zimna kosztuje 2,65 zł i tyle samo ścieki. Stawka 19,30 zł ZW i 27,30 zł za CW to granda!!!!

mieszkaniec 2017-09-03 21:33

Pani burmistrz tyle rządzi i co???? nic!!! kompletnie nic ludzi okradają a woda kosztuje tyle co niegazowana żywiec ze sklepu. pani burmistrz ma to gdzieś bo ją akurat na taką wodę stać dorobiła się tyle lat rządzi i g**** my mieszkańcy z tego mamy ale ona ma

gość 2017-09-04 22:29

Oto całe POrozumienie samorządowe Liski, Rysie i reszta ferajny. Głosujcie na nich za rok, to ceny za inne będziecie mieli jak w Dubaju. Teraz uważajcie bo z PiS-em trzymają.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: