Jak wyglądało życie kulturalne Szczecinka w latach 1945-1990?

  • KW
  • 2016-03-17 10:50:47
Jak wyglądało życie kulturalne Szczecinka w latach 1945-1990?
  • Foto: TV Gawex

Szczecineccy Pasjonaci Historii zorganizowali kolejne spotkanie z cyklu "Ziemia szczecinecka jakiej nie znamy" - " Biblioteka, kino, książka i... z życia kulturalnego Szczecinka w latach 1945-1990". Wykład odbył się wczoraj, 16 marca, o godzinie 16.30, w Centrum Konferencyjnym Zamek. Środowe spotkanie poprowadziła Katarzyna Lisiecka, archiwista z Archiwum Państwowego w Szczecinku.

Podczas spotkania prowadząca opowiedziała zebranym słuchaczom o bibliotekach, które w omawianym okresie działały bardzo prężnie. Mieliśmy siedem filii bibliotecznych, co świadczy o tym, że mieszkańcy Szczecinka chętnie czytali i korzystali do bibliotek - opowiada nam Katarzyna Lisiecka, archiwista z Archiwum Państwowego w Szczecinku. W naszym mieście istniały również instytucje takie jak: Młodzieżowy Dom Kultury, Powiatowy Dom Kultury, Szkoła Muzyczna i Dom Kultury Kolejarza, których ciekawe historie przybliżała prowadząca środowy wykład.  

Jak zaznaczyła archiwistka, pomimo tego, że w tamtych czasach pisano w prasie o tym, że mieszkańcy Szczecinka najchętniej czytają prasę radziecką i oglądają filmy radzieckie, to w rzeczywistości tak nie było. Największą popularnością w Młodzieżowym Domu Kultury cieszyły się sekcje taneczne, muzyczne, baletowe. W Powiatowym Domu Kultury istniała galeria w Kawiarni Rycerska, gdzie prezentowane były różne prace oraz odbywały się turnieje tańca towarzyskiego. Naprawdę w Szczecinku działo się bardzo dużo - mówi Katarzyna Lisiecka.

Wykład urozmaicony został materiałem filmowym, który pokazywał wizytę w Szczecinku ówczesnych gwiazd filmowych oraz wycinkami ze wpisami gości z Chińskiej Ambasady Ludowej, którzy odwiedzili Młodzieżowy Dom Kultury w Szczecinku.

Relacja ze spotkania już dzisiaj (17.03) w TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: