Najnowocześniejszy system redukcji zanieczyszczeń powietrza niebawem w firmie Kronospan

  • KW
  • 2016-03-16 12:49:45
Najnowocześniejszy system redukcji zanieczyszczeń powietrza niebawem w firmie Kronospan
  • Foto: TV Gawex

Już wkrótce Kronospan wybuduje w zakładzie w Szczecinku UTWS - innowacyjny, niezwykle skuteczny system ochrony powietrza. Zastosowana technologia pozwoli na redukcję zanieczyszczeń, zarówno pyłu, jak i lotnych związków organicznych o 90 - 98%. W tej sprawie odbyła się dzisiaj (16.03) konferencja prasowa, w której udział wzięli przedstawiciele firmy Kronospan oraz Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas.

Kronospan dostosowuje instalacje produkcyjne w swoich zakładach do nowych przepisów Unii Europejskiej IED w sprawie emisji przemysłowych oraz BAT - najlepszych dostępnych technik w produkcji płyt drewnopochodnych. Modernizacje zmniejszą wpływ zakładów na otoczenie. Jedną z inwestycji prośrodowiskowych będzie UTWS - najnowocześniejsza instalacja do oczyszczania gazów odlotowych.

UTWS to cały system urządzeń ochrony powietrza. W jego skład wchodzą: palnik, wymiennik ciepła, suszarnia, elektrofiltr, wentylatory, cyklony. UTWS jest połączeniem zamkniętego obiegu suszarni obrotowej z wymiennikiem ciepła, z odrębnym obiegiem źródła ciepła i elektrofiltrem. Zadaniem systemu jest po pierwsze: oczyścić gazy odlotowe z pyłu i substancji organicznych, po drugie: wysuszyć zrębki, które są surowcem do produkcji płyt wiórowych.

Jak działa UTWS?
Gorące gazy ze spalania paliwa kierowane są do wymiennika ciepła. W wymienniku gazy oddają energię, podgrzewając powietrze w obiegu suszarniczym. Następnie poprzez suchy elektrofiltr i rekuperator już oczyszczone gazy są odprowadzane do atmosfery. Żeby wysuszyć drewno w suszarni obrotowej, wykorzystuje się strumień gorącego powietrza z parą. Powietrze i para krążą w zamkniętym obiegu, składającym się z wymiennika, suszarni i wentylatora. Mieszanina powietrza i pary odbiera energię cieplną ze ścianek wymiennika i przekazuje ją suszonemu materiałowi. Potem ponownie, za pośrednictwem wentylatora obiegowego, powietrze trafia do wymiennika. Część strumienia powietrza, wraz z parą z obiegu suszarni, kierowana jest do palnika - źródła ciepła. Tu, w temperaturze 1000 stopni Celsjusza, dopalane są zanieczyszczenia z suszarni. Dopalone gazy są przesyłane, razem z gorącymi gazami ze spalania paliwa, do wymiennika ciepła. W wymienniku oddają energię, podgrzewając powietrze, a następnie poprzez elektrofiltr i rekuperator, już oczyszczone gazy są odprowadzane do atmosfery.

UTWS całkowicie zmienia proces technologiczny suszenia drewna. Obecnie stosowana bezprzeponowa technologia suszenia wymusza bezpośredni kontakt suszonego materiału z gorącymi gazami z palnika, które poprzez odpylacze cyklonowe są emitowane do atmosfery. W UTWS gorące gazy nie mają kontaktu z suszonym drewnem, co pozwala ograniczyć problem substancji aromatycznych, emitowanych do powietrza.

Pracę nad projektem już się rozpoczęły. Wprowadzenie nowych systemów redukujących zanieczyszczenia powietrza to kolejny krok firmy Kronospan, by emitować jak najmniej szkodliwych substancji. Projekt ma być zakończony do końca 2017 roku, a koszt całego przedsięwzięcia to około 100 milionów złotych.

Relacja z konferencji już dzisiaj (16.03) w TV GAWEX. Zapraszamy!

Najnowocześniejszy system redukcji zanieczyszczeń powietrza niebawem w firmie Kronospan

Komentarze (4)

kolooo 2016-03-16 17:17

trele-morele

Ktoś 2016-03-16 18:28

A ten pan doktor co tam robi???

marcello64 2016-03-17 10:21

O UTWS-ie mówi sie już od kilku lat, bez żadnego efektu. Poza tym zakład w pozwoleniu zintegrowanym nie ma zaspisu, że zakład musi posiadać ciągły monitoring na emitorach(kominach), zatem nie musi wcale wykorzystywać tej technologii i nikt mu nic nie zrobi !!! W dokumencie pokontrolnym z 2014 roku Krono pisze m.in. " Za całkowicie bezpodstwne należy uznać zapis, w którym WIOŚ sugeruje, że przeprowadzone w trakcie trwania kontroli oględziny pozwoliły stwierdzić, iż: obserwacje są potwierdzeniem zasadności skarg mieszkańców miasta i stwierdzeniem negatywnego oddziaływania na środowisko. Dodatkowo nie ma przepisów prawa krajowego, który normuje uciągliwości zapachowe, zatem wszelkie zapisy w tej kwesti są bezpodstawne..." Czyli nie śmierdzi, bo nie ma zapisu. Nie dymi, bo nie można tego skontrolować itd. Jakieś pytania???

Git 2016-06-10 13:09

No i git. Ciekawe, na czym po wybudowaniu tego systemu przez Kronospan będą jechać pseudoekolodzy? Znajdą sobie inną ofiarę? No, bo przecież od lat zajmują się tylko jedną jedyną firmą i w nosie mają wszystko inne. A jak firma zainstaluje takie wypasione filtry itp. to pseudoekologom wypadałoby zająć się tym, co mają w statucie, tyle, że to wymaga wzięcia się do roboty :-). Już niedługo, czas pokaże :-)

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: