W tym roku obowiązek szkolny tylko dla siedmiolatków. Trwa nabór do szkół i przedszkoli

  • KW
  • 2016-03-15 13:05:19
Materiał wideo: ECHA DNIA

W szczecineckich szkołach podstawowych i przedszkolach ruszają nabory na zbliżający się rok szkolny 2016/2017. Kontrowersji jednak jak zwykle nie brakuje. Po kolejnej ustawie, w tym roku sześciolatki zostały zwolnione z obowiązku szkolnego, co bardzo niepokoi zarówno szkoły podstawowe jak i przedszkola, gdyż jeżeli rodzice nie zdecydują się na wcześniejsze posłanie swojej pociechy do szkoły to może być tak, że w jednej placówce dzieci będzie za mało, a w drugiej za dużo.

Batalia o sześciolatki trwa już od kilku lat. Od roku szkolnego 2016/2017 zgodnie z ustawą, obowiązkiem szkolnym objęte będą dzieci od 7 roku życia. Natomiast dziecko 6-letnie będzie miało możliwość rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej, jeśli korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rozpoczęcie nauki w szkole. W tym roku bardzo dużo sześciolatków pozostało w szkołach. Nie bardzo to rozumiem, bo te dzieci zostały przygotowane do szkoły i to jest ze szkodą dla takich dzieci - mówi Joanna Powałka, dyrektor Miejskiej Jednostki Obsługi Oświaty w Szczecinku.

Od 1 września 2016 roku obowiązkiem przedszkolnym będą objęte dzieci 6-letnie, natomiast dzieci 4 i 5- letnie mają mieć zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego. Od 1 września 2017 roku takie miejsce będą miały zapewnione także dzieci 3-letnie. W Szczecinku jest tylko jedne przedszkole publiczne i osiem niepublicznych, w tych ośmiu jedno jest całkowicie niepubliczne. Pozostałe siedem przedszkoli przeszło na system "przedszkole za złotówkę" - mówi Joanna Powałka. Oznacza to, że przez pięć pierwszych godzin rodzic nie płaci, za następne płaci złotówkę plus wyżywienie dzienne. W takim przedszkolu za złotówkę obowiązują zasady rekrutacji jak w przedszkolu publicznym. Rekrutacja trwa w tym roku od 1 marca do 31 marca. Rodzice przynoszą podania i składają je. Nie ma czegoś takiego, że przedszkole nie przyjmuje podań, musi je przyjąć, a następnie komisja je rozpatruje - tłumaczy nasza rozmówczyni.

Inaczej przedstawia się sytuacja z 3-latkami, które w obecnym roku nie mają takiego zapewnienia ustawowego jak ich koledzy 4 i 5 letni. Brakuje miejsc dla 3-latków. Jeżeli chodzi o ten rocznik to według meldunku jest tych dzieci około 340. Natomiast udało się na ten moment zabezpieczyć około 160 miejsc dla trzylatków w przedszkolach za złotówkę - mówi Joanna Powałka.

Wniosek jest prosty, jeżeli 6-latki pozostaną w przedszkolu, to siłą rzeczy miejsca dla 3-latków nie będzie, dlatego zarówno nauczyciele przedszkoli jak i szkół podstawowych zachęcają rodziców do posyłania dzieci do oddziałów zerowych działających przy szkołach lub do pierwszej klasy. Jeśli dziecko 6–letnie nie uczęszczało do przedszkola, rodzice również będą mogli zapisać je do pierwszej klasy. W takim przypadku niezbędna jednak będzie opinia z poradni psychologiczno – pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

Jedną z obaw, jaka powstrzymuje rodziców przed posłaniem dzieci do szkół jest przede wszystkim brak przystosowania szkoły do potrzeb 6-letnich dzieci. Jak zapewnia Joanna Powałka, w 2012 roku Szczecinek był jednym z pierwszych miast, które było w 100% przygotowane do przyjęcia 6-latków w szkołach. Kolejnymi wątpliwościami są umiejętności pozyskiwania wiedzy na równi z dziećmi 7-letnimi. Zdaniem wielu rodziców, 6-letnie dziecko nie jest jeszcze przystosowane do zdobywania wiedzy w sposób typowo szkolny.

Jednakże jak zachęca i przypomina dyrektor Miejskiej Jednostki Obsługi Oświaty, Joanna Powałka, rodzice mają możliwość odwiedzić szczecineckie podstawówki na tzw. dniach otwartych, aby przekonać się jak wyglądają przystosowane sale lekcyjne oraz zapoznać się z formami nauczania.

Więcej na ten temat znajdą Państwo w powyższym materiale wideo. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: