Nowy obelisk w borneńskim lapidarium

  • KW
  • 2016-03-15 10:43:46
Nowy obelisk w borneńskim lapidarium
  • Foto: Dariusz Tederko

Historyczny obelisk z Międzylesia już niedługo znajdzie się wśród innych, zabytkowych kamieni i pomników w Bornem Sulinowie. Funkcjonujące od ubiegłego roku lapidarium ma w jednym miejscu skupiać elementy architektoniczne odnalezione właśnie na terenie gminy Borne Sulinowo.

Przez kilkanaście lat na jednym ze wzgórz w miejscowości Międzylesie, znajdował się przewrócony, historyczny obelisk, który przed laty postawiony został tam przez właścicieli nieistniejącego już Pałacu w Międzylesiu, rodzinę Sztangen. Jakiś czas temu ktoś podkopał ten obelisk i po prostu się on przewrócił. Przez kilkanaście lat zalegał na terenie leśnym, więc postanowiliśmy go ocalić dla potomnych -  mówi nam Dariusz Tederko z UM Borne Sulinowo. W minionym tygodniu odbyły się prace związane z wydobyciem i przetransportowaniem bryły do Bornego Sulinowa. Teraz zostanie ona oczyszczona i zanim pomnik będzie dostępny dla odwiedzających, musi przejść specjalną renowację.

Lapidarium na Cmentarzu Komunalnym w Bornem Sulinowie funkcjonuje od zeszłego roku. Dzięki temu w jednym miejscu gromadzone są wszystkie historyczne płyty kamienne, nagrobki czy pozostałości po pomnikach z okolicznych miejscowości. Nowy obelisk będzie kolejnym już elementem, który upamiętniać ma historię Bornego Sulinowa.

Jak na razie lapidarium w Bornem Sulinowie liczy sobie około 10 odnalezionych płyt czy zabytkowych kamieni. Władze miasta proszą mieszkańców o informacje, jeśli znają w okolicach Bornego Sulinowa tego typu pozostałości historyczne. Dzięki temu uda się zgromadzić wszystko w jednym miejscu i uzupełnić historię tego tajemniczego miasta.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: