Kronospan o prestiżowej nagrodzie oraz o recyklingu drewna poużytkowego

  • KW
  • 2016-03-11 15:23:14
Kronospan o prestiżowej nagrodzie oraz o recyklingu drewna poużytkowego
  • Foto: TV Gawex

W piątek (11 marca) odbyła się w firmie Kronospan w Szczecinku konferencja prasowa, podczas której firma pochwaliła się nagrodą Orły Eksportu za produkt płytę Kronospan MDF Plus Extra. Podczas spotkania poruszono także temat recyklingu drewna poużytkowego.

Kronospan odebrał wczoraj (10.03) w Szczecinie nagrodę dziennika Rzeczpospolita w konkursie Orły Eksportu w województwie zachodniopomorskim w kategorii Innowacyjny Produkt Eksportowy. Nagrodzonym produktem jest innowacyjna płyta Kronospan MDF Plus Extra. Kronospan do konkursu Orły Eksportu zgłosił swój produkt specjalny, którego zastosowanie i funkcje będą prezentowane już wkrótce w nowo budowanym centrum szkoleniowo – ekspozycyjnym przy ul. Pilskiej.

Płyta meblowa MDF-Plus Extra jest produktem eksportowym Kronospan najwyższej jakości. Zaspokaja wymagania wyrafinowanych klientów na całym świecie. Została wyprodukowana w odpowiedzi na potrzeby rynku. Projektanci i technolodzy Kronospan stworzyli produkt, który spełnia wysokie wymagania klientów, którzy frezują, lakierują i oklejają MDF bardzo cienkimi foliami. Realizacja tego projektu została przeprowadzona w zakładzie Kronospan Szczecinek, którego specjaliści posiadają ponad 20-letnie doświadczenie w produkcji płyt MDF. Surowiec drzewny, stosowany do  produkcji MDF-Plus Extra charakteryzuje się wysoką jakością i stabilnością. Pochodzi wyłącznie z drewna certyfikowanego.

Kronospan prowadzi również działania, związane z rozwojem branży drzewnej oraz edukacją specjalistów. Buduje w Szczecinku nowoczesne centrum szkoleniowo – ekspozycyjne, utworzył klaster meblowy, z inicjatywy i przy patronacie Kronospan powstaje w Szczecinku zamiejscowy Wydział Przemysłu Drzewnego Politechniki Koszalińskiej, firma jest też patronem klasy o profilu drzewnym w Zespole Szkół Technicznych. Grupa Kronospan jest obecna w wielu krajach. Prowadzi produkcję płyt drewnopochodnych w ponad 40 zakładach na całym świecie, ale jeśli chodzi o eksport, najważniejszy dla firmy jest rynek europejski. Innowacyjność technologii i produktów to sprawy kluczowe dla Kronospan.

Drugim, ważnym punktem dzisiejszego spotkania był problem recyklingu związanego z drewnem poużytkowym. W naszym kraju w dalszym ciągu nieodpowiednio podchodzi się do odpadków pozostałych z produkcji drewnianych. O problemie w specjalnej prezentacji opowiedział prof. nadzw. dr. hab. inż. Zenon Tartakowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Polska przystępując do Unii Europejskiej miała obowiązek stworzyć rynek odpadów. Dla nas odpady to w większości tworzywo, papier, metal albo szkło. Natomiast jest jeszcze jeden materiał - drewno i praktycznie nad nim nikt się nie zastanawia - mówił Zenon Tartakowski.

Drewno, które poddawane jest recyklingowi w firmie Kronospan, pochodzi z wielu miejsc: z magazynów, z sortowni odpadów czy placów budowy z terenu Polski i z zagranicy. Zanim jednak drewno z recyklingu będzie pełnowartościową płytą drewnopochodną, poddawane jest ono wielokrotnej ocenie jakości i przydatności. Kontrole wykonywane są już u dostawcy oraz na terenie zakładu, w momencie przywiezienia i poddawania procesowi odzysku drewna - mówi Zbigniew Klugiewicz, kierownik ds. ochrony środowiska firmy Kronospan. Drewniane materiały odpadowe dzieli się też na cztery kategorie. Firma Kronospan zajmuje się przetwarzaniem tylko dwóch z czterech kategorii, gdyż pozostałe dwie mogą być przetwarzane tylko i wyłącznie w spalarniach odpadów niebezpiecznych.

Podczas konferencji firma Kronospan zaznaczyła, że będzie nadal konsekwentnie prowadziła politykę wykorzystywania drewna poużytkowego, jak i innych procesów, które sprzyjać będą ochronie środowiska.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: