Art Piknik po raz czwarty - przygotowania trwają

  • KW
  • 2016-03-11 13:47:22
Art Piknik po raz czwarty - przygotowania trwają
  • Foto: przykładowy mural

6-metrowa Księżna Jadwiga oraz mural z obrazem Dariusza Milińskiego - organizatorzy kulturalnego wydarzenia odbywającego się w naszym mieście, Art Pikniku, nie próżnują i już pracują nad kolejną, czwartą edycją.

Już za cztery miesiące odbędzie się w Szczecinku kolejna edycja Art Pikniku. Ta impreza artystyczna od kilku lat przyciąga do naszego miasta wybitnych artystów, między innymi muzyków czy malarzy. Od 2 lat tradycją tej imprezy jest także powstanie muralu, który pozostaje swego rodzaju pamiątką po festiwalu. Przypomnijmy, w minionym roku powstał w naszym mieście przepiękny mural "Strażnik miasta" zlokalizowany na ścianie szczytowej budynku przy ulicy Wyszyńskiego. Prace nad projektem trwały ponad tydzień, a malarze z częstochowskiej grupy Dreamers stworzyli go realizując projekt autora artysty Tomasza Sętowskiego. Mural przedstawia rycerza zbudowanego z setek kolorowych domów.

Także w tym roku organizatorzy starają się, aby finalną częścią Art Pikniku był piękny mural na ścianie kolejnego z budynków znajdujących się przy ulicy Wyszyńskiego w naszym mieście. Zeszłoroczny „strażnik” spotkał się z pozytywnym odbiorem przez mieszkańców, więc organizatorzy Art Pikniku chcą powtórzyć ten sukces. Jak zaznacza Rafał Staniszewski, jeden z głównych organizatorów Art Pikniku, taki mural to nie tylko ozdoba budynków, lecz także promocja naszego miasta, gdzie widnieją prace autorstwa czołowych artystów.

Również burmistrz naszego miasta Jerzy Hardie-Douglas uważa, że inicjatywa powstawania murali w naszym mieście jest bardzo ciekawa i zawsze chętnie będzie się w to angażował. Problem pojawia się jednak z sfinansowaniem przedsięwzięcia, które nie należy do najtańszych. Jeśli jednak uda znaleźć się sponsora, mural w Szczecinku powstanie, a autorem dzieła będzie Dariusz Miliński, znany malarz, mający na swoim koncie setki wystaw oraz wiele indywidualnych wyróżnień. Trzeba przypomnieć, że Darek Miliński użyczył swoich prac do wszystkich art piknikowych plakatów. Dariusz Miliński był również autorem okładki płyty z kolędami wydanej na Święta Bożego Narodzenia przez Art Piknik, gdzie śpiewali szczecineccy wokaliści. Jak się dowiedzieliśmy, konkretny obraz, który miałby widnieć jako nowy mural, nie został jeszcze wybrany, jednakże artysta zaproponował kilka wersji, które przedstawiamy Państwu poniżej. Byłby to pierwszy duży mural Darka Milińskiego w Polsce.

Kolejną ciekawostką, związaną z czwartą edycją Art Pikniku, jest inicjatywa związana tym razem ze szczecineckimi legendami. Organizatorzy kulturalnego szczecineckiego wydarzenia chcą stworzyć spektakl teatru ulicznego, gdzie inspiracją będzie zasłużona dla naszego miasta. Chcemy, aby ten spektakl uliczny był jedną z głównych części czwartej edycji Art Pikniku - zaznacza Rafał Staniszewski. Rozpoczęły się już nawet przygotowania - w pracowni metaloplastyki Anvil - Art Krzysztofa Wronowskiego powstaje właśnie konstrukcja 6-metrowej Jadwigi Brunszwickiej. Piękna suknia księżnej uszyta zostanie przez firmę Dziurpex Małgorzaty i Piotra Dziurdź, a nad detalami i wykończeniem czuwał będzie Dariusz Miliński. Natomiast sam spektakl wystawi Teatr Pławna 9, wspólnie z Art Piknikiem. Organizatorzy nie zapominają także o Panu Krzysztofie Bańce, który umożliwił napisanie scenariusz poprzez konsultacje historyczne i wprowadzenie w świat szczecineckich legend.

Efekty końcowe, zarówno obrazu na budynku, jak i spektaklu o Księżnej Jadwidze, poznamy w lipcu 2016 roku podczas kolejnej edycji Art Pikniku. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: