Matematyczne łamanie głowy w Zespole Szkół nr 1

  • KW
  • 2016-03-11 12:13:01
Matematyczne łamanie głowy w Zespole Szkół nr 1
  • Foto: TV Gawex

Ósme mistrzostwa Szczecinka w sudoku odbyły się dzisiaj (11 marca) w Zespole Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej. Przez kilka godzin uczniowie ze szczecineckich szkół rozwiązywali łamigłówki, które zyskują coraz większą popularność na całym świecie.

Sudoku to łamigłówka, której celem jest wypełnienie diagramu 9x9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów 3x3 znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9. Dzisiaj, punktualnie o godzinie 10:00 uczniowie ze szczecineckich szkół rozpoczęli rozwiązywanie tych skomplikowanych zagadek matematycznych. Konkurs jest jedną z wielu imprez, które łączyć mają naukę ze zdrową rywalizacją. W dzisiejszej rywalizacji wzięli udział uczniowie szczecineckich gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. To jeden z konkursów o charakterze matematycznym, organizowany przez naszą szkołę. Konkurs zakłada trochę inne spojrzenie na matematykę, ale też jest to nauka. Mistrzostwa sudoku organizujemy już po raz ósmy - mówi nam Edyta Wojnicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 1.

Konkurs sudoku składaa się z dwóch etapów. Po drugiego etapu nie przechodzą jedynie uczniowie, którzy otrzymali zero punktów. Pozostali przechodzą i rywalizują o zwycięstwo. Liczy się nie tylko poprawne rozwiązanie, lecz także jak najkrótszy czas - mówi jedna z organizatorek konkursu, Dorota Dorożyńska, nauczyciel matematyki w ZS nr 1.  Dla najlepszych uczniów przygotowane zostały nagrody, które ufundowało Starostwo Powiatowe w Szczecinku oraz Urząd Miasta Szczecinek.

Jak podkreślają organizatorzy zawodów, sudoku jest grą przeznaczoną dla tych, którzy lubią pokonywać różne trudności i skomplikowane łamigłówki. Dzięki takim grom można poprawić umiejętności logicznego myślenia czy odpowiedniego wnioskowania, które w przyszłości mogą przydać się w codziennym życiu.

Relacja z mistrzostw już dzisiaj (11.03) w TV GAWEX. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: