Dwie firmy chcą wybudować stadion na Świątkach

  • KW
  • 2016-03-10 10:24:51
Dwie firmy chcą wybudować stadion na Świątkach
  • Foto: TV Gawex

Prawdopodobnie dzisiaj, 10 marca br. Zarząd Powiatu Szczecineckiego podejmie decyzję o tym, kto i za ile wybuduje w Szczecinku stadion lekkoatletyczny. Wszystko wskazuje na to, że uda się wyłonić wykonawcę, ponieważ jedna z ofert opiewa na kwotę, która mieści się w zakładanych „widełkach” cenowych.

Dobiegają końca procedury związane z wyłonieniem wykonawcy obiektu, na którym już w przyszłym roku będą mogli trenować powiatowi lekkoatleci. Obecnie członkowie komisji przetargowej analizują oferty dwóch firm, starających się o zlecenie za blisko dziesięć milionów złotych. Warto dodać, iż jedna z tych ofert spełnia wymogi cenowe, stawiane przez Samorząd Powiatowy. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi planami, udało się przeprowadzić procedurę przetargową - mówi Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis. Wpłynęły dwie oferty, z których jedna wydaje się być do zaakceptowania. Wymaga to jednak dokładnego sprawdzenia. Jeśli wszystko będzie się zgadzało z naszymi założeniami, to Zarząd Powiatu podejmie stosowną decyzję o wyborze oferty i podpiszemy umowę z tą firmą. Liczę, że wszystkie te zabiegi zakończą się w przeciągu najbliższych dni.

Chętnych na budowę stadionu lekkoatletycznego nie zabrakło. Wpłynęły dwie, bardzo rozbudowane oferty. Pierwsza z nich, to oferta firmy Moris-Polska Sp. z o.o. z Warszawy, która za gotowy stadion oczekuje kwoty niemal 11,1 mln. zł. Ofertą, która brana jest w tej chwili, jako możliwa do przyjęcia jest ta, którą dostarczyła firma Tamex Obiekty Sportowe S.A. z Warszawy, w wysokości 9 865 101,91 zł. Finansowanie tego sportowego przedsięwzięcia chcemy rozłożyć na lata 2016-2018. W tegorocznym budżecie zaplanowaliśmy na początek 2,4 mln zł. Przypomnę, iż mamy na ten cel zapewnione dofinansowanie z Ministerstwa Sportu. Umowa została podpisana już jakiś czas temu, a niedawno pojawiła się szansa na zwiększenie finansowania tego zadania nawet do 50% wydanej na ten cel kwoty. Teraz, gdy wiemy za ile wybudowany zostanie obiekt, możemy i na pewno zwrócimy się do Ministerstwa Sportu o zwiększenie przyznanej nam dotacji do kwoty, która stanowić będzie połowę tych kosztów. Mam nadzieję, że same prace budowlane rozpoczną się możliwie szybko, ponieważ chcemy, aby jeszcze przed przyszłoroczną zimą stadion był gotowy. Mam nadzieję, że obiekt spełni najpierw oczekiwania tych, od których zależeć będzie wydanie stosownych licencji, a później samych sportowców - kończy Krzysztof Lis.

Dla przypomnienia głównym elementem stadionu będzie boisko piłkarskie, jakiego próżno szukać w okolicy. Nowoczesna płyta zostanie wyposażona w system nawadniający i specjalistyczny drenaż. Także trawa nie będzie taka, jak na innych, krajowych obiektach. Pojawi się tu bowiem murawa identyczna, jak ta, na której trenują zawodnicy Realu Madryt, czyli hybryda wysokiej jakości trawy naturalnej i syntetycznych włókien. Cały obiekt wyposażony zostanie także w niezbędne zaplecze techniczne, szatnie i sanitariaty, a także trybuny na około 600 miejsc siedzących.

Ten nowoczesny obiekt zapewni miejsce do treningów lekkoatletom o szerokim spektrum zainteresowań. Poza 6-torową bieżnią tartanową o długości 400 metrów i 8-torową bieżnią do biegów na dystansach 100 i 110 metrów przez płotki znajdzie się tam także: rów z wodą do biegów z przeszkodami, dwie skocznie w dal, dwie skocznie do skoku wzwyż, dwie skocznie do skoku o tyczce, rzutnię do rzutu młotem i dyskiem oraz dwa pola do pchnięcia kulą. Na płycie głównej wyznaczone zostanie także pole do rzutu oszczepem.

Jednym z ważniejszych elementów stadionu będzie, wymagana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, część rozgrzewkowa, na której zawodnicy przygotowujący się do swoich konkurencji będą mogli skorzystać z 2-torowej bieżni o długości 80 metrów oraz skoczni do skoku w dal i wzwyż. To element niezbędny, aby szczecinecki stadion uzyskał licencję, niezbędną przy organizacji imprez rangi krajowej, czy międzynarodowej.

Całości dopełni instalacja nagłośnieniowa, alarmowa oraz monitoring wizyjny, a także niezbędne oświetlenie całości terenu. Planowane jest także przebudowanie wjazdu z drogi powiatowej oraz budowa parkingów. Stanąć tu ma także dwukondygnacyjny budynek z zapleczem. Zgodnie z wymaganiami dla stadionów kategorii IV w budynku znajdować się będą m.in.: szatnie, łazienki z toaletami, pomieszczenia dla trenerów, sędziów, opieki medycznej, magazyny na sprzęt zawodniczy, sędziowski i pomiarowy oraz pomieszczenia dostosowane do fizykoterapii, odnowy biologicznej i odpoczynku.

info: Marcin Tadzik, Starostwo Powiatowe Szczecinek

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: