Dzień Kobiet - skąd wzięło się to święto?

  • KW
  • 2016-03-08 09:28:37
Dzień Kobiet - skąd wzięło się to święto?
  • Foto: TV Gawex

Święto Kobiet w naszym kraju upowszechniło się w czasach PRLu, pomimo tego, że na świecie obchodziło się je już od 1910 roku. Na przestrzeni lat zmieniało się świętowanie Dnia Kobiet. W PRL-u wystarczył goździk i rajstopy, natomiast w dzisiejszych czasach świętowanie ma już wiele różnych aspektów. Począwszy od skromnych podarunków, kwiatów, słodyczy po imprezy z męskim striptizem.

Już w Starożytnym Rzymie na początku marca oddawano hołd kobietom. Święto nazwano Matronaliami - obchodziły je matrony, czyli zamężne kobiety. W tym dniu mężowie obdarowywali prezentami swoje żony. Natomiast Międzynarodowy Dzień Kobiet do współczesnego kalendarza wdarł się przez tragiczne wydarzenia, które miało miejsce w Stanach Zjednoczonych. Dokładnie 8 marca 1908 roku w jednej z fabryk w Nowym Jorku tysiące pracownic przerwało pracę przy maszynach, aby domagać się lepszych warunków pracy i praw wyborczych. W konsekwencji właściciel zamknął kobiety w fabryce, gdzie wybuchł pożar. Zginęło w nim około 130 kobiet. W związku z tym od 1910 roku obchodzi się Dzień Kobiet jako uczczenie pamięci i poświęcenia strajkujących kobiet. Z założenia Dzień Kobiet miał służyć utrwalaniu idei równości.

Do naszego kraju święto przywędrowało z ZSRR. W czasach PRLu pracownicom zakładów pracy wręczano goździki i towary deficytowe, jednakże pożądane przez kobiety, takie jak rajstopy, herbata, kawa, a nawet ścierki kuchenne czy mydło.

Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w wielu krajach, obchodzonym często właśnie 8 marca, jednakże zdarzają się wyjątki. Na przykład w Tunezji Dzień Kobiet obchodzi się 13 sierpnia. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: