Briefing prasowy Poseł Małgorzaty Golińskiej w odpowiedzi na zarzuty Posła Stanisława Gawłowskiego

  • KW
  • 2016-03-08 08:23:34
Briefing prasowy Poseł Małgorzaty Golińskiej w odpowiedzi na zarzuty Posła Stanisława Gawłowskiego
  • Foto: TV Gawex

7 marca o godzinie 18:00 w Biurze Poselskim Poseł na Sejm RP Małgorzaty Golińskiej odbył się briefing prasowy w odpowiedzi na zarzuty sformułowane w trakcie konferencji prasowej przez Posła Stanisława Gawłowskiego.

O konferencji prasowej zorganizowanej przez Posła Stanisława Gawłowskiego pisaliśmy w artykule: Poseł Gawłowski o braku dopłat i o zmianach w ARiMR

Poseł Małgorzata Golińska odniosła się do zarzutów jakoby zakłócenia w wypłatach dopłat dla rolników były spowodowane złymi działaniami Prawa i Sprawiedliwości. Przytoczyła fragmenty niezależnego audytu przeprowadzonego w ARiMR za lata 2008-2015 mówiące o zaniedbaniach poprzedniego kierownictwa Agencji przy budowie systemu informatycznego dla płatności bezpośrednich. System ten został zlecony przez poprzednie kierownictwo z rocznym opóźnieniem, miał być gotowy do 18 listopada 2015r., jednak aneks podpisany przez poprzedniego prezesa ARiMR przesuwał wykonanie systemu IT na 22 lutego 2016r. To spowodowałoby, że pierwsze wypłaty pełnych należności byłyby możliwe w marcu br. Nowe kierownictwo wprowadziło aneksy umożliwiające wypłacanie rolnikom dopłat, dzięki czemu do 4 lutego pieniądze trafiły do blisko 60% rolników, a proces wypłat zostanie zakończony prawdopodobnie do kwietnia tego roku (o 2 miesiące wcześniej niż wynika z przepisów unijnych).

Z audytu wynikło również, że w latach 2008-2015 ponad 280 mln złotych ARiMR przeznaczał na nagrody (z tego ponad 10 mln złotych dla 83 dyrektorów i ich zastępców w Centrali), a blisko 40 mln złotych na działalność promocyjno-informacyjną.

W dalszej części briefingu Poseł Golińska odpowiedziała na uwagi o zaniechaniu realizacji programu wyborczego PiS. Poinformowała, że Sejm uchwalił już ustawy dot. wprowadzenia programu 500+ (czyli wsparcia materialnego rodzin na każde drugie i kolejne dziecko), ustawę nakładającą podatek na instytucje bankowe oraz ustawę o tzw. sześciolatkach. Przekazała jednocześnie informację o uruchomieniu 4 numerów telefonów w MEN w sprawie ewentualnych pytań rodziców. Przekazała też informację o założeniach Pani Minister Anny Zalewskiej dot. ujednolicenia wysokości subwencji przekazywanej od 2017 roku na sześciolatki.

Odnosząc się do projektów dotyczących przywrócenia dawnego wieku emerytalnego oraz podniesienia kwoty wolnej od podatku poinformowała, ze oba zostały złożone w Sejmie przez Pana Prezydenta oraz przeszły pierwsze czytania. Zaprezentowała również rządowy projekt finansowania leków dla osób po 75. roku życia.

Na koniec Pani Poseł stwierdziła, że absolutną nieprawda są informacje podawane przez Posła Gawłowskiego o rezygnacji PiS z realizacji obietnic wyborczych.

Relacja z konferencji już dzisiaj (08.03) w TV GAWEX. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: