SIS Terra powraca do tematu odpadów

  • KW
  • 2016-03-07 14:37:59
SIS Terra powraca do tematu odpadów
  • Foto: TV Gawex

Dzisiaj (04.03) o godzinie 13:30 w jednym ze szczecineckich hoteli odbyła się konferencja prasowa Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych ''Terra'' ze Szczecinka. Spotkanie z lokalnymi mediami dotyczyło po raz kolejny tematu przywożenia na teren zakładu Kronospan w Szczecinku odpadów w postaci drewna poużytkowego.

W poniedziałkowej konferencji wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Połecznych Terra: przewodnicząca Joanna Pawłowicz oraz członek zarządu Jacek Pawłowicz, biolog specjalizujący się w ochronie wód Marcin Weksej, a także były Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Teodor Werbowski. Przypomnijmy, w październiku 2015 roku Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Terra ze Szczecinka informowało o przywiezieniu odpadów z Berlina i Norwegii na teren firmy Kronospan. Tak też się stało, odpady dotarły. Wzbudziło to nasze zaniepokojenie, gdyż, po pierwsze, z raportów wynikało, że firma ma już problemy z zagospodarowaniem swoich odpadów, po drugie obawiamy się i obawialiśmy, że część z tych odpadów mogłaby trafić do spalarni, a po trzecie, na terenie firmy nie ma instalacji, gdzie można spalać bezpiecznie tego typu odpady - mówiła Joanna Pawłowicz. Na konferencjach w minionym roku wspominano także o kolejnych, zaplanowanych transportach z Norwegii, Danii i z Niemiec. W styczniu br. zapadła decyzja sprzeciwiająca się przywiezienia ton odpadów do naszego miasta. Chciałabym państwa poinformować, że decyzją negatywną Głównego Inspektora Środowiska, te odpady na teren Szczecinka do firmy Kronospan w postaci drewna poużytkowego nie przyjadą - poinformowała Prezes Stowarzyszenia Terra. Członkowie Stowarzyszenia powołali się na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 21 stycznia 2016 roku.

Członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych zaznaczyli podczas konferencji, że ich celem nie jest dyskredytacja firmy Kronospan i podkreślają istotną rolę fabryki w naszym mieście i regionie. Nie mniej jednak uważają, że szczecinecki oddział firmy w pełni nie dostosowuje się do warunków polskiego i europejskiego prawa. Organizatorzy konferencji prasowej wyrazili także swoje rozczarowanie prowadzeniem polityki informacyjnej. Ich zdaniem mieszkańcy powinni być na bieżąco informowani o tym, co dzieje się w firmie Kronospan. Na koniec konferencji zaprezentowano także "numer alarmowy", na który mieszkańcy, gdy tylko poczują nieprzyjemny zapach lub inne uciążliwości związane z firmą Kronospan, mogą zadzwonić. Dzięki temu, że mieszkańcy dzwonią, kontrole w firmie odbywają się częściej - powiedział Jacek Pawłowicz.

Firma Kronospan także kilkakrotnie odnosiła się do konferencji organizowanych przez SIS Terra. W swoich odpowiedziach tłumaczyła na czym polega recykling i w jakim celu drewno poużytkowe jest sprowadzane do Szczecinka. Pisaliśmy o tym w artykułach: Kronospan odpowiada: Rzekome ''toksyczne odpady'' to trociny i deski - realizujemy proekologiczny projekt UE oraz ''Recykling daje surowcom drugie życie'' - konferencja prasowa w firmie Kronospan.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: