Licealiści świętowali Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • KW
  • 2016-03-06 20:00:18
Licealiści świętowali Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
  • Foto: TV Gawex

W sobotę, 5 marca, w Czaplinku odbył się pierwszy event historyczny związany z obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie zorganizowało Liceum Ogólnokształcące im. 3 Dywizji Strzelców Karpackich w Czaplinku.

Event historyczny, a dokładnie Projekt 1946-2016 miał miejsce na terenie czaplineckiego Liceum Ogólnokształcącego. Celem przedsięwzięcia było świętowanie Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Prowadzeniem spotkania zajęło się Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Miłośników Modelarstwa Historii i Tradycji Oręża "Huzar". Wydarzenie rozpoczęło się około godziny 11 i trwało do godzin popołudniowych. 

Przez cały czas można było korzystać z atrakcji, które przygotowano specjalnie na sobotnią okazję. Wiele osób sprawdziło swoje umiejętności strzeleckie, korzystając z broni pamiętającej lata trzydzieste i czterdzieste. Była ona wykorzystywana przez Polskie Podziemie Niepodległościowe. Goście mogli także brać udział w prelekcji dotyczącej walki o polskość w czasach stalinowskich. Wszystko było uzupełniane przez członków grupy rekonstrukcyjnej G.R.H. 2. Pułku Ułanów 1. Warszawskiej Brygady Kawalerii, którzy przedstawiali umundurowanie oraz wyposażanie żołnierzy. 

Wisienką na torcie był konkurs dla uczniów szkoły - chętni mogli przebrać się w stroje z lat czterdziestych. Najciekawsze stroje zaprezentowali: Magdalena Ryczek, Hanna Kościelna oraz Andrzej Nałęcz. Gratulujemy!

Relacja z tego wydarzenia już jutro (07.03) w TV GAWEX, zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: