Obchody 71. Rocznicy Wyzwolenia Czaplinka

  • KW
  • 2016-03-05 14:38:57
Obchody 71. Rocznicy Wyzwolenia Czaplinka
  • Foto: CZOK

W dniu 3 marca 2016 r., odbyły się obchody 71. Rocznicy Wyzwolenia Czaplinka. To jeden z najważniejszych dni w historii tej małej ojczyzny. To dzień, w którym mieszkańcy mogą podziękować wszystkim bohaterom marcowych wydarzeń w roku 1945, za ich waleczność i hart ducha. To dzięki ich odwadze i poświęceniu mogą oni mieszkać teraz w wolnym, polskim miasteczku - Czaplinku.

Obchody 71. Rocznicy Wyzwolenia Czaplinka rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie zostały przeniesione na cmentarz komunalny, gdzie swoje sztandary zaprezentował Związek Kombatantów RP, BWP, OSP oraz szkół z Czaplinka. 
Uroczysty charakter rocznicy podkreśliła warta Kompanii Honorowej pełniona przez OSP Czaplinek, ZHP oraz salwa honorowa 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu. Wzruszającym momentem była niewątpliwie modlitwa oraz Apel Poległych, po których przedstawiciele władz, organizacji i grup społecznych, złożyli pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza wieńce oraz znicze.

Po oficjalnej części obchodów, wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do Czaplineckiego Ośrodka Kultury, gdzie włodarze miasta nadali tytuł Honorowy Obywatel Miasta Czaplinka dla Pana André Gerstnera, tytuł Zasłużony dla Gminy Czaplinka dla organizacji Caritas Parafii pw. Św. Trójcy w Czaplinku oraz Kiwanis International Klub Czaplinek. Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Szczecinku ppłk Jacek Papiewski, mianował również mieszkańca Czaplinka, Huberta Miernika, na stopień podporucznika. 

Część artystyczną uświetnił występ uczniów Szkoły Podstawowej w Czaplinku oraz grupy artystycznej „Wypożyczalnia Skrzydeł”, która zaprezentowała spektakl oparty na wspomnieniach pierwszych osadników, którzy przyjechali do Czaplinka w 1945 roku. Po uroczystym zakończeniu obchodów 71. Rocznicy Wyzwolenia Czaplinka, odbyła się projekcja filmu „Nil”, opowiadającego historię generała Augusta Emila Fieldorfa. Uczestnicy spotkania zostali również zaproszeni do Izby Muzealnej na wystawę broni strzeleckiej z 1945 r.,przekazaną przez Muzeum Walk o Wał Pomorski z Mirosławca. 

W ramach obchodów 71. Rocznicy Wyzwolenia Czaplinka, odbędzie się także 5 marca o godz. 12:00 na Rynku Miejskim, VI Bieg Uliczny im.chor. Kazimierza Masiowskiego.

info: CzOK

Obchody 71. Rocznicy Wyzwolenia Czaplinka

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: