O zmianach w prokuraturze - konferencja prasowa Senatora Piotra Zientarskiego

  • KW
  • 2016-03-03 14:16:19
O zmianach w prokuraturze - konferencja prasowa Senatora Piotra Zientarskiego
  • Foto: TV Gawex

Dzisiaj, punktualnie o godzinie 13:00 na dziedzińcu Urzędu Miasta w Szczecinku odbyła się konferencja prasowa Senatora Piotra Zientarskiego. Polityk Platformy Obywatelskiej odniósł się między innymi do ustawy dotyczącej połączenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Senator Piotr Zientarski podczas dzisiejszego spotkania z mediami mówił o zmianach, które mają nastąpić w prokuraturze. Senat przyjął bez poprawek dwie ustawy: jedna to połączenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, co nastąpić ma na początku tego miesiąca, natomiast druga ustawa to likwidacja Prokuratury Wojskowej. Jest to ustawa bardzo groźna, według mnie i według autorytetów prawniczych. Ustawa niewątpliwie jest szkodliwa i chcę podkreślić, że w Europie będziemy jedynym krajem, który taką unię personalną wprowadza - mówił Piotr Zientarski.

Senator Piotr Zientarski podkreślał, że wprowadzona przez Platformę Obywatelską niezależność działań Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości było korzystną zmianą. My, Platforma Obywatelska, wprowadziliśmy niezależność - zaznaczył senator. Według Senatora wszystko potoczyło się za szybko, bez rozmów. Jedynie w Senacie była dyskusja, nie wzięto pod uwagę żadnych argumentów autorytetów. Te argumenty zostały zignorowane - usłyszeliśmy. Dzięki nowej ustawie, Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro będzie miał, zdaniem Senatora Zientarskiego, niepokojąco szeroki zakres władzy.

Piotr Zientarski mówił również o obawach co do niezawisłości sądów i do swobody działania prokuratora po ww. zmianach. Zmienia się nazwy, żeby powołać nowych prokuratorów na zasadach nie do pomyślenia. Prokurator Rejonowy z małym doświadczeniem będzie mógł być Prokuratorem Apelacyjnym albo przedstawicielem w prokuraturze krajowej i odwrotnie - informował senator. 

Podczas spotkania usłyszeliśmy, że polityk razem z innymi senatorami zamierza przygotować skargę do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Przypomnijmy, ustawa wejdzie w życie za sprawą rządu Prawa i Sprawiedliwości już jutro, 4 marca.

Relacja z konferencji prasowej już dzisiaj (03.03) w TV GAWEX. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: