Znaczna ilość niewybuchów przy drodze wojewódzkiej 162

  • KW
  • 2016-03-02 09:31:34
Znaczna ilość niewybuchów przy drodze wojewódzkiej 162
  • Foto: Urząd Miejski Drawsko Pomorskie

W dniach 29.02-2.03 funkcjonariusze drawskiej Straży Miejskiej pełnili stałą służbę przez całą dobę w pobliżu miejscowości Żółte na drodze wojewódzkiej nr 162. Powodem ustanowienia stałego punktu w tym miejscu było odkrycie znacznej ilości materiałów wybuchowych pochodzących z czasów II wojny światowej.

O odkryciu materiałów wybuchowych w miniony poniedziałek poinformował drawską policję jeden z mieszkańców regionu, który z pomocą wykrywacza metalu szukał przedmiotów zakopanych w ziemi. W trakcie poszukiwań natrafił on na przedmioty przypominające niewybuchy. Podejrzenia mieszkańca potwierdzili wezwani na miejsce policjanci, którzy przekazali informację o znalezisku do drawskich strażników, gdyż to gmina odpowiada za zabezpieczenie i usunięcie tego typu przedmiotów.

Ze względu na podejrzenie wystąpienia znacznej ilości niewybuchów i bezpośrednie sąsiedztwo drogi wojewódzkiej, Komendant Straży Miejskiej podjął decyzję o całodobowym nadzorze obszaru na którym wystąpiło znalezisko. Niezwłocznie powiadomiono również partol saperski, który przez dwa dni wykopywał z ziemi niewybuchy.

Niewybuchy zakopane były bardzo płytko w trzech punktach, w bardzo bliskiej odległości od asfaltu między miejscowościami Żółte i Rydzewo, nieopodal Drawska Pomorskiego. Według przypuszczeń, właśnie w tym miejscu mógł być ustanowiony prowizoryczny magazyn amunicji wojskowej podczas walk wojennych na tym terenie. Wykopane przez saperów ładunki wybuchowe zostały ułożone w jednym miejscu, a następnie przełożone do specjalistycznego pojazdu. Cały transport przewieziony został na poligon drawski, gdzie w bezpiecznych warunkach dokonano detonacji materiałów. Łącznie wykopano około 60 sztuk niewypałów.

info: UM Drawsko Pomorskie

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: