Uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych

  • KW
  • 2016-03-01 15:11:32
Uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych
  • Foto: TV Gawex

Po raz kolejny mieszkańcy Szczecinka upamiętnili Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tegoroczna edycja święta rozpoczęła się mszą w kościele NNMP. Po jej zakończeniu Posłowie na Sejm RP, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele władz miasta i powiatu udali się pod pomnik poświęcony bohaterom antykomunistycznego podziemia, gdzie złożono pamiątkowe wieńce i wiązanki kwiatów.

W latach 1944-1963 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których 4,5 tys. wykonano. Ponad 200 tys. patriotów trafiło do więzień i obozów, z których prawie 21 tys. zostało zamordowanych. 20 000 poległo w walce, a ponad 50 000 zostało wywiezionych do obozów w Związku Sowieckim. Aparat represji skazał ok. 250 000 za tzw. przestępstwa polityczne. Ostatni żołnierze podziemia niepodległościowego opuszczali więzienia na początku lat siedemdziesiątych. 1 marca jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił śp. Prezent Lech Kaczyński.

Szczecineckie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szczecinku. Następnie po nabożeństwie, korowód wraz ze sztandarami wyruszył na ulicę Szkolną pod tablicę pamiątkową, gdzie odbyły się główne uroczystości. Tam zaproszeni goście w swoich przemówieniach przypominali o historii Żołnierzy Wyklętych. Natomiast Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis wyraził zadowolenie z faktu, że z każdym rokiem coraz więcej osób bierze udział w uroczystościach 1 marca. W tym roku, w Szczecinku spotkano się z tej okazji po raz piąty. Tradycyjnie gościem honorowym dzisiejszej uroczystości była mieszkająca w naszym mieście „Niezłomna” Pani Maria Sosnowska, która pomimo ogromu represji stosowanych w czasach komunistycznych zaznaczyła w rozmowie z nami, że było warto...

Tuż po przemówieniach zebrani goście dokonali uroczystego złożenia wieńców i kwiatów pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych. Zaraz po tym w Zespole Szkół nr 2 odbył się wykład prokuratora Instytutu Pamięci Narodowej, Krzysztofa Bukowskiego pod tytułem ''Działalność Pionu Śledczego IPN''. 

Relacja z uroczystości już dzisiaj (01.03) w TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: