Uroczyste podsumowanie programu 'Działaj Lokalnie'

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-02-28 12:12:45
Uroczyste podsumowanie programu 'Działaj Lokalnie'
  • Foto: TV Gawex

W miniony piątek, 26 lutego w CK Zamek odbyła się uroczysta Gala ''Działaj Lokalnie'' zorganizowana przez Fundusz ''Tratwa'' Szczecinek. Program "Działaj Lokalnie" realizowany jest w wielu miastach w Polsce od 2000 roku, dzięki Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Piątkowe spotkanie w Centrum Konferencyjnym Zamek, w Szczecinku było doskonałą okazją do podsumowania pracy Funduszu ''Tratwa'', działającego w naszym mieście i projektu "Działaj Lokalnie'', którym fundusz koordynuje. 

Fundusz "Tratwa" Szczecinek to fundusz lokalny, który zbiera środki finansowe od darczyńców indywidualnych, firm i różnych instytucji. Ze środków tych tworzony jest budżet na finansowanie działalności społecznej mieszkańców powiatu szczecineckiego, wspierania uzdolnionej młodzieży, prowadzenia ośrodka wsparcia i poradnictwa. Fundusz "Tratwa" inicjuje też rozmaite projekty na rzecz środowiska lokalnego.

Jak zauważa Katarzyna Oleś dyr Wydziału Funduszy Zewnętrznych, Współpracy i Rozwoju ze Starostwa Powiatowego w  Szczecinku, bez takiego wsparcia w małych miejscowościach nie działoby się praktycznie nic. Kiedy pojawia się wsparcie finansowe, choćby niewielkie, mieszkańcy danych miejscowości podejmują inicjatywę i sami się organizują, aby zapewnić  dzieciom czy młodzieży ciekawe aktywności. Doskonałym przykładem może tu być inicjatywa "Zdolniachy z Małego Gonnego" grupa, która prężnie działa od kilu sezonów. Liderzy organizują dzieciom zajęcia świetlicowe, ale także wyjazdy edukacyjno-poznawcze, czy warsztaty.

W sumie, podczas tegorocznej edycji "Działaj Lokalnie" w powiecie szczecineckim przyznano  6 grantów na  kwotę blisko 30 tys. zł i to właśnie, o tych projektach mogliśmy usłyszeć w miniony piątek podczas uroczystej gali. Dzięki środkom z programu, zorganizowane zostały wydarzenia takie jak Błękitny Mural przygotowany przez fundację  Klub Rodziców Autyzm Help by JiM.

Każdy z grantobiorców miał też okazję zrealizować krótki filmik opowiadający o specyfice swojego projektu i ludziach, którzy za nim stoją. Filmy te mogły wziąć udział w konkursie rozpisanym na dwa etapy: lokalny i ogólnopolski. Na poziomie lokalnym zgłoszone filmy oceniała komisja, w skład której wchodzili: Tomasz Czuk, rzecznik UM, Ireneusz Markanicz, dyr Muzeum Regionalnego w Szczecinku i Krzysztof Kalisiak. Ostatecznie Jury przyznało nagrodę grupie  "Zdolniachy z Małego Gonnego". Laureaci otrzymali nagrodę pieniężną w kwocie 300 zł.

Galę, jak co roku zakończyło wręczenie stypendiów. W tym roku otrzymali je: Klaudia Łukaszewicz z Gim. nr 3 i Sebastian Szymczak ze SP nr 4.  Pieniądze na ten cel zgromadzono podczas corocznej zbiórki Funduszu Tratwa  prowadzonej pod nazwą ''Drużyna Świętego Mikołaja''. Uroczystą oprawę wydarzeniu nadał zespół Swojacy z Sitna.

Na relację a tego wydarzenia zapraszamy w poniedziałek 29 lutego do TV Gawex!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: