Chcieli wyłudzić z Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinku ponad 360 tysięcy złotych

  • KW
  • 2016-02-26 11:20:42
Chcieli wyłudzić z Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinku ponad 360 tysięcy złotych
  • Foto: Podpisanie porozumienia z Firmą w Starostwie Powiatowym w Szczecinku

Szczecineccy policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą prowadzą sprawę usiłowania oszustwa na szkodę Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinku. Czynu tego dopuścił się 46-letni mężczyzna, właściciel firmy produkującej meble tapicerowane działającej na terenie województwa kujawsko - pomorskiego.

Jak ustalili mundurowi w styczniu do Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinku zgłosił się właściciel firmy, który na terenie miasta chciał utworzyć zakład zatrudniający około 30 osób. Z tego tytułu szczecinecki Powiatowy Urząd Pracy zgodził się na refundowanie takiej ilości miejsc pracy, na które kierowane były by osoby bezrobotne zarejestrowane w  tym urzędzie. Urząd chciał zrefundować właścicielowi poniesione przez niego koszty w formie dotacji ze skarbu państwa w kwocie 560 tysięcy złotych. Zgodnie z podpisaną umową właściciel firmy, 46-letni mężczyzna w celu rozliczenia poniesionych kosztów, przedłożył w urzędzie stosowne faktury na zakup maszyn i urządzeń.

Pracujący nad tą sprawą śledczy ustalili, że właściciel firmy ubiegając się o refundację zakupił maszyny i urządzenia na tworzone stanowiska pracy poprzez firmę z Chojnic. Okazało się jednak, że firma ta wystawiła faktury zawyżające koszty zakupu maszyn i urządzeń na kwotę nie mniejszą niż 365 tysięcy złotych - mówi mł. asp. Anna Matys z KPP Szczecinek. Dzięki temu właściciel firmy, który miał zapewnić 30 nowych stanowisk pracy na terenie miasta Szczecinek, chciał wyłudzić 365 tysięcy złotych z dotacji pochodzących ze skarbu państwa.

Właściciele obu firm zostali zatrzymani i przedstawiono im zarzuty usiłowania wyłudzenia pieniędzy. Mężczyźni w wieku 38 i 46 lat za swoje czyny odpowiedzą przed sądem. Grozi im teraz nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Zatrzymani złożyli szczegółowe wyjaśnienia. Prokurator po zapoznaniu się z materiałami dowodowymi zebranymi przez policjantów zadecydował o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci poręczenia majątkowego.

info: KPP Szczecinek, mł.asp. Anna Matys

Komentarze (10)

marceli 2016-02-26 12:44

ALE PIEKNY OBRAZEK. Starosta nawet cos jeszcze chowa do kieszeni, czy to aby nie długopis? :)

Monika 2016-02-26 15:23

No to raczej smutna wiadomość, znowu pracy nie będzie a kasa poszła..

Przedsiębiorca 2016-02-26 17:31

Sprawdzonym firmom, od lat działającym na szczecineckim rynku trudniej o dotację niż nowym tym z zewnątrz. Gorzej jak się potem okazuje że ci nowi to wyłudzacze a pieniądze poszły w błoto. Frustracja po obu stronach gotowa

Olaf 2016-02-26 17:33

Znam ludzi, którzy zrezygnowali z dotychczasowej dobrej pracy i poszli tam. Co z nimi będzie???

awax 2016-02-26 18:28

Czy sposób podziału środków w Rejonowym Urzędzie Pracy jest w jakikolwiek sposób kontrolowany? Może warto przeanalizować komu Pan Starosta je podarował w ostatnich latach???

Mustafa 2016-02-27 10:24

Co dziwne to firma która nie startuje od zera, ma już swoje zakłady w innych miastach. Dlaczego właśnie u nas chcieli zrobić takiego wałka..???

Dominik.W 2016-02-27 11:01

No to słabo, a miało być tak pięknie :(

Janek 2016-03-03 15:35

Póki co to im nic nie udowodniono. Firma pracuje. Ludzie widzę, że do pracy chodzą. Gość kupił maszyny i faktury się podobno nie zgadzały a tu taki Nius, że aż huczy. Cieszyc się, że firmy otwierają i dają ludziom pracę a nie afer się doszukiwać! Ludzie do roboty idzta a nie na internecie siedzita... hehe.

pracownik nitex 2016-03-20 15:08

ciekawe czy po roku pracy w tej firmie będzie pan tak samo pisał dlaczego firma z miejscowości w której jest duże bezrobocie nie może znaleźć rąk do pracy ??????? wyzysk niemiłosierny

Zniesmaczony 2016-04-04 14:45

Patrzeć sie nie mogę na te szczecineckie i barwickie m***y, sami nakradli i zagrabili dla siebie co tylko było można, a teraz wielkich starostów grają gdy słoma z butów wystaje! Niech ktoś w końcu weźmie sie im za tyłki bo grzeją te stołki tylko dla swojej korzyści ! Nie pomogą bezrobotnym ! a tu wywęszyli jakas korzyść i wzięli w łapę !!!!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: