Studenci pielęgniarstwa ze Słupska na praktykach w szczecineckim szpitalu

  • KW
  • 2016-02-24 12:49:26
Studenci pielęgniarstwa ze Słupska na praktykach w szczecineckim szpitalu
  • Foto: TV Gawex

Trwa dobra passa szczecineckiego szpitala. Właśnie dobiega remont Oddziału Pediatrycznego, a w minionym tygodniu dotarła do naszego miasta wspaniała wiadomość, że Ministerstwo Finansów poparło wniosek Starostwa Powiatowego o dofinansowanie III etapu rozbudowy szczecineckiej placówki medycznej, czyli Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Oddziału Intensywnej Terapii. Teraz właściciele szpitala chcą zainwestować w kadrę medyczną

Szczecineckie Starostwo Powiatowe niebawem podpisze porozumienie i umowę partnerską z Pomorską Akademią w Słupsku, która od kilku lat prowadzi nauczanie w kierunkach medycznych. Zawsze kojarzyłem Pomorską Akademię w Słupsku z kierunkami pedagogicznymi, a okazuje się, że kilka lat temu uruchomiono tam wydział pielęgniarstwa, doskonale wyposażony ze środków europejskich. Stąd moje rozmowy z szefem Pomorskiej Akademii, a w ich konsekwencji za kilka dni podpiszemy umowę partnerską - mówi nam Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis. Od 1 października 2016 roku w Szczecinku będą mogli odbywać praktyki studenci pielęgniarstwa I, II i III roku. Dzięki temu, w czasie trwania praktyk, zwiększona zostanie opieka nad pacjentami oraz nowi studenci po zakończeniu praktyk, będą mogli pozostać w szczecineckim szpitalu i znaleźć tu pracę. Ja zaproponowałem, że podczas praktyk, student będzie mógł zamieszkać nieodpłatnie w szczecineckim schronisku. Nie będzie wówczas ponoszenia dodatkowych kosztów dla osób, studentów przyjezdnych - zaznacza Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis.

Dodatkowo podpisane zostanie porozumienie związane z organizacją edukacji dla pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy nie mają wykształcenia licencjackiego. Jesteśmy po rozmowie z panem dyrektorem w kwestii studiów uzupełniających dla pielęgniarek w zakresie studiów licencjackich, gdyż z wymogów teraz wynika, że pielęgniarka musi mieć studia licencjackie. Poszukujemy minimum 20 osób, które mają takie problemy. Gdy zbudujemy taką listę to Akademia Pomorska złoży wniosek do Ministerstwa Zdrowia i będzie możliwość realizacji tych studiów - dodaje nasz rozmówca. Dodatkowo każda z osób, która zakwalifikuje się, otrzyma miesięczne stypendium w wysokości 600 złotych.

Na edukację przeznaczone zostaną także pieniądze z Powiatowego Urzędu Pracy, z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, w którym jest kwota około 288 tysięcy złotych. Zaproponowałem, aby 60% tej kwoty zabezpieczyć na szkolenia i uzupełnienia edukacji dla osób, które pracują w jednostkach służby zdrowia. To oferta dotyczy nie tylko osób pracujących w szczecineckim szpitalu, lecz także innych instytucji związanych ze służbą zdrowia - kończy starosta.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: